| ToxicLove54 a întrebat:

Eu locuiesc intr-un sat din judetul Iasi.
Eu as dori sa merg la liceul Mihai Eminescu sau Ibraileanu, pentru ca sunt singurele licee din Iasi cu proful mate-info bilingv engleza.
Probleme e ca parintii mei nu vor sa ma lase sa merg la Iasi la liceu, pentru ca le e frica sa nu ma ratacesc sau sa nu patesc ceva(eu nu am nicio cunostinta in Iasi)
Am incercat sa le explic ca numai acolo au profilul pe care mil doresc, dar nu vor sa ma asculte.
Aveti vreun sfat, cum i-as putea convinge

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

In primul rand explica-le ca, vor nu vor, odata si odata tot vei ajunge la iasi.Fie ca e pentru facultate, masterat, servici, domiciliu etc.
Cat despe faza cu ratacitul, nu e nicio sansa sa e rataesti in iasi.Acum aproape orice telefon are gps etc.
Daca tu stii sigur ca vrei la Iasi, mergi la Iasi! Dar sa stii ca viata la Iasi nu e tocmai ieftina.
Si eu sunt intro situatie asemanatoare, si eu as fi dorit la acelasi profil, dar mai ales la Iasi, dar mi-am dat seama ca daca vreau sa invat, pot invata foarte bine si la liceul din satul meu despre care tiam povestit.
Alegerea e a ta, bafta!

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Pai trebuie sa le explici ca mai devreme sau mai tarziu oricum la Iasi vei ajunge (facultate etc), cat despre a te rataci, sa fim seriosi, suntem in secolul 21, nu ai cum sa te ''ratacesti''. Pentru asta exista telefoane, semne, oameni, taxiuri, mijloace de transport in comun etc. In plus, nu ai nevoie sa cunosti pe cineva de acum, din momentul in care vei merge la lcieu automat iti vei face o groaza de prieteni si brusc vei incepe sa cunosti o groaza de oameni. Iasiul e un oras extrem de frumos, unul din preferatele mele (cu toate ca stau in Ardeal, m-am simtit bine de fiecare data la Iasi) si dincolo de acest fapt are in spate un potential cultural enorm. Iti va fi probabil greu cu naveta in fiecare zi dar e o chestie cu care te obisnuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fix asa problema eu am avut numai ca sa trac in alta clasa cu profil matematic.eu am explicat parintilor ca asta este viitorul meu si daca nu ei pai cine ma va ajuta nimeni altcineva si ei au acceptata.