| alina0 a întrebat:

TPU! Eu vreau sa devin avocat acum sunt pe clasa a vi-a imi puteti spune va rog ce calitati ar trebui sa am ca sa devin avocat si ce liceu va trebui sa urmez pentru ca apoi sa merg la facultatea de drept!
Va rog frumos imi doresc foarte mult aceasta meserie!
Dau fundita!
multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Alege un profil uman la liceu, apoi Facultatea de Drept și timp de doi ani vei fi avocat stagiar cu examen de admitere la Barou/Institutul Național pentru Pregătirea și Perfecționarea Avocaților iar la finalul acestor doi ani mai dai încă un examen pentru definitivarea în profesia de avocat.
E cale lungă dar asta nu înseamnă că nu poți răzbi.
Succes.
http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_profesiei_avocat.php
Pa, pa.

5 răspunsuri:
| Biu90 a răspuns:

Mergi la un liceu normal, profil stiinte sociale preferabil si apoi la drept. eu sunt in cazu tau.
bafta si sa te ajute dzeu

| alina0 explică:

@Zataki nu inteleg ce problema ai tu cu avatarul meu. Daca nu sti sa raspunzi frumos la o intrebare e problema ta ...nu`mi sune mie de avatarul meu

| Zataki a răspuns:

In primul rand cu un astfel de avatar nu cred ca ai nicio sansa sa devii avocat.

| dadaye a răspuns:

Urmeaza un liceu cu profil uman, facultati de profil exista peste tot, preferabil la stat, dar cel mai important este sa te pregatesti sufleteste pentru cei aproximativ 10. 000 de euro spaga, ca sa poti sa intri avocat stagiar, asta in conditiile in care mamica sau taticul sau unchiul sau etc, nu sunt deja avocati, deputati, senatori, mici directori, mari sefi, etc, variante. Sper sa nu te fi deziluzionat. Avocati fara drept de practica, am destui, pe post de colegi in IT.

| CrRimyNaLla a răspuns:

Buna!
Calitatile tale ar trebui sa fie:drept, onest...
Mergi la un liceu normal apoi la drept.