| Singurul01 a întrebat:

Hei TPU
Sunt din Iași in clasa a VIII-a si dupa cum stiti dupa exmenul de capacitate va trebui sa urmez un liceu cu profil axat pe ceea ce vreau sa devin.Eu as vrea sa devin avocat si as vrea sa stiu unde e cel mai bine sa-mi urmez studiile... Ma puteti ajuta?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are asa mare importanta profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.
Totusi, cel mai bine este sa urmezi un profil de filologie sau stiinte sociale, te ajuta putin la admitere.
Ce licee din Iasi au asemenea profile afli din brosura cu admiterea (o vei primi spre sfarsitul cl. a VIII-a) sau de pe internet.

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oriunde. Contează studiile universitare pe care le vei urma, nu cele liceale. Poți fi absolventa oricărui liceu, important este să îți iei bacalaureatul. Și apoi, te înscrii la Facultatea de Drept.