| fearlessss a întrebat:

Buna TPU
Exista facultati(in Romania) care dupa ce le termini iti dau ei servici? (as vrea sa stiu mai mult in domeniul politiei..adica ceva gen criminalist..sau ma rog cam ce tine de infractori, crime)Fundaa

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

La sfârşitul Academiei de Poliţie sau a Şcolii de agenţi Câmpina sau Cluj vei fi repartizat, în funcţie de medie şi specializare la unul dintre IPJ-uri, în funcţie de locurile disponibile.
Criminalistul este cel care fotografiază, ampretează, analizează petele de sânge, fire de păr etc.
Ofiţerul de poliţie judiciară este cel care interoghează martorii, face cercetări etc.
Şi de la Drept, dacă continui cu INM-ul şi iei toate examenele ai un post asigurat de procuror sau judecător.
Asta presupunand 4 ani de Drept ( examen de admitere şi licenţă ), 2 ani de INM ( admitere şi examen de final ), 1 an de stagiatură ( examen de capacitate ).
Pentru alte nelămuriri, aştept mesaj în privat sau aici! Şi eu am astfel de planuri, deci dacă vrei să mai vorbim aş fi încântată.
Baftă!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Crezi că se ajunge așa ușor criminalist?
Trebuie să stai la școală, să te perfecționezi, Academia de Poliție și dacă Ministerul Afacerilor Interne au locuri de muncă, în caz contrar aștepți să te cheme ei.
Pa, pa.

| fearlessss explică (pentru Legiuitoarea):

Nu cred ca e usor...dar ma gandeam ca se mai poate si altfel. fara academia aia ca ma enerveaza proba de sport..eu nu pot sa fac nici jumate din o flotare(sau cum se zice la singular) ..cum sa fac 10?laughing Mersi de raspuns