| Ralu170796 a întrebat:

Buna, TPU!
In trecut nu am facut liceul pedagogic, m-ar interesa daca acum la 28 de ani pot sa urmez un curs/ceva. pentru invatamantul primar si prescolar! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

În cazul în care nu ai urmat cursurile unui liceu pedagogic, ai posibilitatea de a te înscrie la o facultate acreditată de profil. În prezent Facultățile de Științele Educației cu specializarea Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar ajută absolvenții să devină profesori pentru Învățământul Primar și Preșcolar. Fiecare Facultate are propria metodă de admitere, care în general constă în creearea unui eseu pe diverse teme. Există posibilitatea de a urma cursurile "la zi"- învățământ cu frecvență sau poți opta pentru Învățământ la distanță și Frecvență redusă. Durata studiilor este de 3 ani, cu posibilitatea de continuare a lor printr-un program de master. Succes!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Deja ai putea profesa (dai concurs, probabil știi asta) dacă îți dorești să ai întâietate la angajare pentru a profesa în meseria de educator, trebuie să știi faptul că Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației e nrecesară

de ex:

https://psiedu.ubbcluj.ro