| catalina_6185 a întrebat:

am si eu o intrebare.nu am urmat liceul pedagogic insa as vrea sa urmez facultatea de pedagogie.invatamant prescolar sau gimnazial. ce as putea face? ma poate ajuta cineva? sfatui? va rog frumos.am nevoie de o persoana de contact.va multumesc anticipat

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa fi urmat un liceu pedagogic, nu se cere asta. Poti da la pedagogie indiferent ce profil a avut liceul, esential este sa ai diploma de bacalaureat. Succes si numai bine!

| luiza a răspuns:

Poti face asta si fara sa fi urmat liceu pedagocic. Acest profil strict se poate face la Facultatea Ovidius din Constanta, spre exemplu, sau intra pe www.credis.ro/pedagogie.

| cornculapte a răspuns:

Poti sa urmezi facultatea de pedagogie indiferent de liceul pe care l-ai urmat. Inscrierea la facultate se face pe baza de dosar, deci ai nevoie doar de diploma de bacalaureat si de mediile pe cei 4 ani de liceu. Succes.

| cornculapte a răspuns:

Pentru a intra la facultate si, implicit, la pedagogie, are nevoie de diploma de bacalaureat sau echivalenta acesteia, precum si foaia matricola cu mediile din ultimii 4 ani (pe langa alte documente, care insa nu tin de studii). Daca le are pe acestea doua, poate sa urmeze si ea pedagogia.

| catalina_6185 explică:

Va multumesc foarte mult...mai am o prietena care ar vrea si ea sa urmeze pedagogicul...insa a facut scoala de arte si meserii.adica SAM. ar putea urma si ea aceasta facultate? va multumesc inca odata pentru raspunsuri.si astept raspuns.multumesc