| anonima1993 a întrebat:

Buna TPU:* la vara termin liceul pana acum am avut medii de peste 9 in toti ani, termin liceul pedagogic pe profil educator-invatator.In septembrie as vrea sa plec in Franta sa ma angajez acolo dar nu stiu ca ce m-as putea angaja.Stiu foarte bine limba franceza, vorbesc cursiv nu stiu sa fac niste cursuri? ce cursuri sau..ca ce sa ma angajez? ma gandesc ma angajez ca si menager sau translator(dar nu cred) ajutati-ma si pe mine daca stiti :*

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este bine ca ai vointa, dar iti trebuie si ceva realism.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu te va angaja nimeni in Franta ca maneger sau translator fara facultate. Chiar daca vei face cursuri, cursurile nu vor echivala o facultate.
In afara romanii cu facultati isi gasesc de obicei posturi de chelneri, femei de serviciu, ingrijitoare, zidari, dadace etc. Mai ales in Franta care ne ironizeaza la orice.
Parerea mea este fie faci facultatea aici si apoi pleci. Ori faci o facultate in Franta.

| Mihaela1964 a răspuns:

Ce-ai putea manageria in Franta sau/si traduce (asta in cazul in care cineva ar fi dispus sa angajeze pe cineva fara experienta si studii)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informează-te bine şi fă pasul. Chiar dacă ai să pleci de jos tot va fi mai bine decât în mizeria asta de ţară.

| R0VER a răspuns:

Cand ajungi acolo, foarte probabil c'o sa dai peste altceva decat te astepti. asa ca nu'ti mai bate capul cu postul si functia pe care s'o ocupi, ci cum sa-ti gasesti o locuinta si de unde sa ai venit in cazul ca nu gasesti de munca imediat - pentru ca sa-ti platesti chiria si sa supravietuiesti PANA gasesti loc de munca si iei primul salariu.