| Benczik_Patrik_2000 a întrebat:

Salut.Cum mi-ar fi mie la un profil de liceu de mate-fizica la care se intra cu medii de peste 9.10(mate info intensiv/bilingv engleza) daca ma descurc super bine la fizica, chimie, mate si infi(am cunostinte de pe cursuri online, pot sa sparg conturi desi nu conteaza) si chiar ma pasioneaza calculatoarele si tehnologia si as vrea sa lucrez la nasa.Am 10 cam peste tot(poate un 9.50 pe ici pe colo la mate), dar am luat locul 3 pe judet la olimpiada de mate, si sunt olimpic la peste 7 materii.Foarte multi profesori cu care facem 2+ ore pe saptamana imi spun ca sunt destept, ca am o memorie extraordinara/"geniu".Ma pasioneaza spatiul(vorbesc mereu despre univers si caut intrebari si raspunsuri).In schimb, nu ma pricep la nicio alta limba straina in afara de engleza.DELOC.Nu leg 2 propozitii singur.
Acum intrebarile:
1.Cam cat de greu ar fi sa ajung la nasa conform celor spuse mai sus(deocamdata sunt a 7-a si stiu ce vreau sa fac cu viata mea)?
2.Credeti ca am ales profilul bine?
Pentru cine a citit aici si vrea sa ajute un copil, va multumesc anticipat si o sa va acord funda.

Răspuns Câştigător
| Ştefania1989 a răspuns:

Daca o tii tot asa o sa ajungi cu siuranta dar ai grija sa nu pici de la inaltime. Foarte multi muncesc pentru a fi cineva in viata si cand intalnesc cate un esec cad in depresie si ajung pe la spitalele de psihiatrie. Sunt foarte mte cazuri.
Este bine sa visezi cat mai sus asta inseamna ca ai un tel in viata si sprijinul parintilor eventual.
Legat de profil momentan este bun nici nu ai alte optiuni dar pe viitor sa te acsezi pe IT, parerea mea. O sa afli ceea ce este mai bine pe viitor si daca o sa ai posibilitatiile necesare

| Benczik_Patrik_2000 explică (pentru Ştefania1989):

Multumesc pentru sfaturi☺

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dragă geniule,

depre nasa, reia discuția cel mai devreme după liceu (nu inainte)

profilul il alegi DUPĂ clasa a 8 a, când completezi niște optiuni și care funcție de viitoare ta medie, de vor duce sau nu acolo unde ai cerut