| naria a întrebat:

Hey, poate cineva sa ma ajute? Am o dilema, mai e putin si trebuie sa m-a hotarasc la ce profil vreau sa intru la liceu > Mie imi place mai mult partea umana, isa tooooata lumea m-a sfatuit sa aleg real ...nu stiu ce sa fac. Imi puteti spune care sunt materiile la real (mate-info si stiinte ) si uman? fundita

13 răspunsuri:
| zalisa a răspuns:

Dragă ruxy, credeeam că la real, pe lângă toate acele ore, te învaţă să scrii corect şi "şti". Se pare că nu!

| zalisa a răspuns:

Eu optez tot pentru bilingv, pentru că bănuiesc că nu.ţi place o materie la care nu te descurci. de moment ce tu urmezi liceu, eu zic să faci ce+ţi place ţie, nu ce vor ceilalţi, oportunităţi sunt peste tot!

| zalisa a răspuns:

Draga mea, cu "din moment" m-ai spart! Ma bucur că te+apuci să îţi faci singură reguli de gramatică happy nu ţi+am scris numele cu literă mare pentru că n+am avut chef şi fiindcă nu mi se pare că ai merita, dragă! dar, care greşeală e mai mare, să nu ştii când se pun 2 de i şi când se pune unul, sau să nu scrii cu literă mare după punct?!
cât despre "+", tastatura mea e selectată pe limba română, de aia nu pun cratima normală, dar crede+mi, la un examen, n+o să scriu niciodată "sti".
Pa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru zalisa):

In viata mea nu am auzit pe cineva sa scrie/spuna "de moment"...
Cat despre sti,atat timp cat ce am scris este inteligibil nu inteleg ce treaba ai tu. Oricum,eu am facut o singura greseala in ce am scris mai sus si aia fiind un i mancat ceea ce,la naiba,e tragedie pentru tine si cu siguranta nu doar pentru tine,da adevarat,am vazut ca mi-ai luat la puricat intrebarile si raspunsurile ca sa imi numeri greselile de ortografie asta nu ma face decat sa-mi creasca ego-ul pentru ca uite, cineva, a descoperit ca in viata din spatele monitorului sunt o diva! laughing Mda si... tastatura ta are mari probleme in ceea ce priveste repetarea de litere si asa mai departe.Fa-ti un blog daca vrei sa iti etalezi cunostintele in gramatica.Nu ma afecteaza in niciun fel ca-mi atragi sau nu aentia.Nici "acolo" nu-ti simt observatiile si asta-i trist pentru ca tocmai ai pierdut niste momente pretioase din viata ta, cu mine.Trist! sad Din fericire pentru mine, m-ai facut sa rad, pentru ca vad un popa Tanda in tine.Ma repet, vezi-ti de viata ta! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum o sa-mi zici din nou ca nu stiu ce litere am mancat.Frateee laughing)

| zalisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt destui aşa ca tine, d+aia suntem unde suntem. succes cu ortogramele!

| zalisa a răspuns:

şi încă ceva, bănuiesc că eşti foarte bună la engleză, de moment ce traduci mot+a+mot. bravo, ţine+o tot aşa şi ai să ajungi preşedinte!

| zalisa a răspuns:

Ooo da, mă "foarte cred superioară". cred că "şti" ar trebui să fie iaraşi "ştii", da' ce mai contează o literă mâncată de fiecare dată când scrii cuvântu'?!

| mirunix a răspuns:

E bine sa mergi la ce iti place tie. Eu sunt a 12-a la mate-info si sa stii ca e cam greu. Nici un sfert din colegii mei nu prea au ce sa caute la mate-info. Daca-i intreb de ce or vrut mate-info, spun ca "te ajuta sa gandesti". Te ajuta pe naiba! oh go on Ei urasc scoala, urasc mate, urasc info, urasc fizica s.a.m.d. Daca stii ca nu-ti plac mate, info, fizica, chimie, eu iti zic sa optezi pentru uman. Daca totusi crezi ca te poti descurca (reiau, e destul de greu) atunci poti alege real.

| naria explică (pentru mirunix):

Merci pentru raspuns! Apropo la ce liceu esti?

| AddaSunnii a răspuns:

"Umanul" se bazeaza pe limbi, pe logica, engleza, ROMANA, latina, franceza.tot ce NU tine de mate...Profilul real e de mate-info unde umfli mate, fizica, chimie si informatica [care este extrem de grea-tot un fel de mate, doar pe calculator] zi de zi.

| anotimp2 a răspuns:

Mate-info cuprinde si materiile de la umana(in afara de latina). Cuprinde TOT; astfel facultatea ti-o poti alege dupa pofta inimii. Daca vrei medicina, da la bio-chimie, iar daca vrei cv pe uman, da la uman. Depinde ce-ti doresti sa devii in viata. Sfatul meu: sa dai la mate-info- o sa-ti formeze o vasta cultura generala+o sa fii pregatit pentru. orice facultate. happy + ca poate te mai razgandesti in legatura cu alegerea carierei tale, iar umana te limiteaza, pe cand realul iti ofera mai multe cai de urmat. Funda? Sper ca te-am ajutat happy

| naria explică:

Merci pentru raspuns!