| anonim_4396 a întrebat:

Ma tot intreb de ceva vreme : Eu ce vreau sa fac dupa ce termin liceul? Sincer, nu am nici cea mai mica idee. Nu pot sa gasesc ceva sa-mi placa la nebunie si care sa ma motiveze. Imi tot spun ca mai am timp de gandire; cand cineva intreaba " Ce ai de gand sa faci mai departe? ", toata lumea e asa de hotarata iar eu pur si simplu nu am nici cea mai vaga idee in ce directie vreau sa merg sau ce vreau sa urmez. Sunt la profil uman, stiinte sociale mai exact cu bilingv engleza. Insa, ceea ce stiu e ca nu vreau sa am o viata monotona; statul la birou si completatul unor teancuri de hartie, sunt sigura ca, nu o sa ma multumeasca. Ador sa calatoresc, sa organizez diferite chestii. si totusi nu pot gasi ceva care sa-mi provoace admiratie, etc. Aveti ceva sugestii, sfaturi?

4 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Daca iti place sa calatoresti poti face ceva in turism. Oricum asta cu "nu stiu ce sa fac in viata" e boala secolului. Cei mai multi nu stiu. Daca nu te pasioneaza absolut nimic e cel mai usor. Alegi ceva banos. Daca iti place ceva poti face o cariera din asta.

| sunny77 a răspuns:

Buna.Si eu am fost in aceeasi situatie cu tine, cu cat ma gandeam mai mult la o facultate cu atat parca nu-mi placea nimic. Dupa descrierea pe care ai facut-o, sincer la acelasi lucru m-am gandit si eu, ca nu vreau o viata monotona.Ai destule variante printre care :ghid turistic, jurnalist, poti face dreptul daca te atrage...dar eu zic ca ar fi foarte potrivit pentru tine sa fii ghid turistic mai ales ca ai zis ca-ti place sa calatoresti, daca esti bun organizator e super si plus ca esti la bilingv engleza.Acum doar tu poti alege ce iti place cel mai tare.Mult succes in continuare si sa ne tii la curent cu ce ai ales!

| steff30 a răspuns:

Pilotajul? Funda?

| observatorul a răspuns:

Aceasta nu e o chestiune ce tine de altii. Gandeste-te ca pot exista multe lucruri care mie-mi plac iar tie nu.
Incearca sa participi la programe de tip Training pe diferite teme. In mod cert iti vei gasi ceva de facut. Gandeste-te la un job in domeniul organizarii de evenimente (nunti, botezuri, prezentari, evenimente, etc.)
Termina si o facultate care te poate ajuta in domeniu.
ps. Trebuie sa-ti provoace satisfactie nu admiratie.
Sa ai spor in viata.