| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

merita sa ma angajez normal in armata ca si soldat gradat profesionsit si cum e salariul si daca trebuie sa mai fac studii pe langa liceul cu bacul luat pe care le am?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Soldat GRADAT nu te poti angaja.
Prima data vei fi SOLDAT NEINSTRUIT, iar dupa merit mai poti primi, in timp, cateva grade: Fruntas, Caporal, Sergent.

Pentru a deveni subofiter, trebuie sa faci o scoala de subofiteri (Plutonier Adjutant, Plutonier, Plutonier Major), iar pentru a deveni ofiter trebuie sa faci scoala de ofiteri (Sublocotenent, Locotenent, Loconent Major). Daca faci si academia militara, poti urca si mai sus in grade (Maior, Locotenent Colonel, Colonel, urmat de gradele similare ca General).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai sus ti-au raspuns doi care habar n-au de armata. Eu am fost militar si-ti spun (sigur) urmatoarele:
1. te anagajezi soldat gradat profesionist (chiar daca ai liceul nu poti fi ofiter, subofiter sau maistru-militar. Pentru aia trebuie sa urmezi o scoala). Vei merge in ordine cu gradele de: soldat, fruntas, caporal clasa a 3-a, clasa a2-a si apoi clasa intai. Apropo! Spune-i lu' Bula ca gradul de sergent este de subofiter. Nu este o rusine sa inveti la orice varsta;
2. daca vrei, pe parcursul carierei dar nu mai tarziu de 29 de ani, faci raport sa mergi la o scoala militara sau la academie pentru ofiteri.
Solda (ei nu au salarii) neta cu sporuri la soldat: 1.857 la care se mai adauga banii de chirie si banii de echipament. Echipamentul de instructie este de la unitate, inchiriat gratuit si-l poti schimba oricand daca s-a invechit sau rupt. Solda de mai sus poate sa nu fie cea adevarata. Nu se dau la civili (eu am iesit in pensie si nu mai stiu) sume exacte ci mai mici. De exemplu, pe vremea mea nu se adauga in adeverinta norma de hrana care era o suma importanta.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

E! Asta depinde de unitate cu strictetea. Abuzuri se mai fac dar nu poate nimeni incalca legile si regulamentele militare in mod grosier. Acum depinde si de om. Eu, de exemplu, m-am cam certat cu sefii si comandantii. Comandantului meu de unitate i-am pus regulamentul in fata si astazi as face la fel daca as mai fi in armata (am iesit in pensie).

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Sunt testati medical anual si teste psihologice si psihiatrice. Eu am facut asta. Si, da. Am avut colegi care au fost trecuti in rezerva pe probleme medicale si unul psihiatric a fost pensionat.

| Ha0t1c a răspuns:

Pai daca ai bacu, aplica pentru ofiter, maistru, grade mari, nu sgp.