| lorycykk a întrebat:

Buna TPU, pentru a putea lucra intr-un cabinet psihologic in domeniul transporturi si medicina munci, pentru a putea da avize psihologice la soferi, pe langa facultatea de psihologie si atestatul de libera practica in acest domeniu mai trebuie si alte studii?

3 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Nu cred ca masteul este obligatoriu, in schimb iti mai trebuie niste pile! happy

| anaamery a răspuns:

Desigur ca mai trebuie. Fara master nu poti sa faci nimic! Faci un master in psihologia transporturilor, iar apoi dupa 2 ani poti sa iti deschizi un cabinet.Din cate stiu vei fi o perioada psiholog practicant sub supervizare un timp iar mai apoi esti liber si independent.Cam asta e pe scurt calea.

http://www.copsi.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=156&Itemid=46 Mai multe info sunt aici sau cel mai bine pe site-ul oficial.

| IrimieRaluca a răspuns:

Pai atestatul de libera practica o sa il poti avea dupa ce iti finalizezi studiile in domeniul in care vrei sa activezi, sau in timpul studiile masterale (dar asta depinde foarte mult de master). Apoi depui actele la colegiul psihologilor pentru atestat, mergi la un interviu, in 30 de zile ai atestatul si abia apoi poti sa iti deschizi un cabinet, sau sa te angajezi. Nu poti sa ai o functie in domeniul asta daca nu ai o diploma care sa iti ateste competentele. Oricum, prima treapta e psiholog practicant sub supervizare. Ai nevoie de un supervizor (care se plateste) si multe altele. Daca mai ai intrebari da-mi un mesaj.
Bafta!