| Justmeale2345 a întrebat:

Buna TPU! Recent am dat de povestea unei doamne care lucreaza la un anticariat. Abia plateste chiria pe spatiu unde se afla anticariatul si nu a reusit sa isi mai opreasca salariu de mult timp. Eu sunt eleva la liceu si as vrea sa fac voluntariat. Exista vreo modalitate prin care as putea sa fac voluntariat la ea sau trebuie neaparat sa fac in cadrul unei organizatii? As vrea foarte mult sa o ajut insa daca nu s-ar pune oficial ca voluntariat nu as avea timp pentru ca nu as avea cum.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Hotaraste-te! Daca vrei sa faci voluntariat atunci trebuie sa iti pui la dispozitie tot timpul tau, ca sa ajuti, fara obligati sau conditii.
Daca nu ai timp pentru ca ai alte obligatii, atunci nu te oferi sa faci voluntariat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa o ajuti te duci si ajuti de ce ai nevoie de organizatii?

| mihai69 a răspuns:

Voluntariat înseamnă să ajuți oameni fără să aștepți o recompensă pentru asta. Fie că o faci de capul tău, sau împreună cu alții (în cadru organizat).
Deci dacă vrei să ajuți, îți sufleci mânecile și te pui pe treabă. Punct.

| Justmeale2345 explică (pentru mihai69):

Vreau sa o ajut dar am nevoie sa fac voluntariat, mai si lucrez si daca nu pot sa fac voluntariat cu ea nu as avea timp sa o si ajut

| mihai69 a răspuns (pentru Justmeale2345):

Dacă poți face voluntariat înseamnă că ai timp. Deci te cam contrazici singură. Ori vrei să ajuți, ori nu vrei.

| Vântulalb a răspuns (pentru mihai69):

Ea are nevoie de hartia ca a facut voluntariat. Nu sa ajute.

| sadrian46 a răspuns (pentru Justmeale2345):

Ce înțelegi dta prin a face voluntariatm dar să nu ai timp să o ajuți? Cum ar veni asta.
Voluntariat înseamnă aceasta, o activitate în care faci ceva, execuți o activitate. Când faci asta la ea acolo, activezi, asta nu se cheamă ajutor? Dta vrei să se cheme ajutor, și în acelaș timp să se cheme și voluntariat. Așa o să se cheme. Dar ca să nu se calce legea, ca să nu considere cineva că dta muncești de fapt acolo pe gratis, va trebui o formă legală a prezenței dtale acolo ca voluntar.
Dar să te gândești, prezența dtale acolo o va face să aibă mai multe vânzări, cum? Căci ea de asta duce lipsă, nu?

| mihai69 a răspuns (pentru Vântulalb):

Eu sunt convins de asta, dar încercam s-o fac pe ea să recunoască.

| Justmeale2345 explică (pentru mihai69):

Nu inteleg ce ti se pare ca e de recunoscut. Normal ca am nevoie de acea hartie din moment ce am apelat la alti oameni sa ma ajute cu un sfat. Se frustreaza toata lumea ca vreau eu sa ajut in loc sa mi se raspunda la intrebare. Da, am nevoie neaparat sa fac voluntariat si din cauza conditiei pe care o am in familie sunt nevoita sa si lucrez. Am dat de aceasta doamna astazi, nu am vorbit nimic cu ea, doar as fi dorit sa stiu daca ar fi posibil sa combin ajutorul pe care vreau sa il ofer cuiva cu voluntariatul care reprezinta acelasi lucru si ar fi fost un ajutor reciproc: eu as fi obtinut acea hartie de care am nevoie si ea ar fi reusit sa puna iar pe picioare anticariatul. Daca as avea timp pe langa munca, voluntariat si liceu as face asta insa nu am cum. As fi multumita si cu voluntariatul pe care l-as face insa doream doar sa vad daca exista posibilitatea sa fac voluntariat special in acest caz. Acum, daca se poate as dori sa primesc doar comentarii care au legatura cu intrebarea mea. Multumesc!

| mihai69 a răspuns (pentru Justmeale2345):

Ar fi de recunoscut simplul fapt că tu nu vrei să faci treabă fără să primești o adeverință cum că ai făcut ceva. Despre acea adeverință ar trebui să vorbești direct cu proprietarul / administratorul acelei firme.
Cât despre CONCEPTUL de voluntariat, acesta este (așa cum am spus mai sus) INDEPENDENT de obținerea oricărui beneficiu (fie acesta și o simplă adeverință). Asta așa, doar spre știința ta.

| Catrice a răspuns:

"As vrea foarte mult sa o ajut insa daca nu s-ar pune oficial ca voluntariat nu as avea timp pentru ca nu as avea cum."
Nu prea are sens ce zici, da fie. Un act de binefacere îl faci fără sa fii constrâns/condiționat de ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fata draga, nu te supara pe cei care posteaza. Pe vremea multora, cand erau elevi, nu se facea voluntariat in sensul ca acest lucru te ajuta la scoala (Nici eu nu stiu prea bine ce e, ca nu m-a interesat, doar am auzit.}
Tu explica oamenilor despre ce este vorba, ca sa te inteleaga. Si nu prea cred ca aici este raspunsul la problema ta.

| Justmeale2345 explică (pentru CodrutElian1990):

Macar cineva intelege si nu ataca fara sa fie cunoscator in cauza. Multumesc

| dinaprilie a răspuns:

Buna, imi dau seama ca iti faci / isi face griji cu privire la faptul ca " sa nu aiba probleme cu legea" daca tu lucrezi acolo ca si voluntar? Contabila ei ar trebui sa stie cum te poate "angaja" ca si voluntar.

| Justmeale2345 explică (pentru dinaprilie):

Nici nu cred ca are contabila. Ma voi interesa totusi mai mult. Multumesc!

| dinaprilie a răspuns (pentru Justmeale2345):

Daca nu poti incerca pe siteul avocatnet.ro in sectiunea de forum. Acolo sunt mai multi "specialisti" si intrebarea ta poate avea un raspuns "concret".

| BabaOarba a răspuns:

Se pare ca in loc de raspunsuri utile primesti hate. Eu am inteles ca ai nevoie sa dovedesti ca faci voluntariat, nu doar sa il faci. Ca vrei sa o ajuti pe doamna respectiva, e foarte frumos din partea ta.

Ca sa fii voluntar activitatea se poate desfasura doar intr-o organizatie nonprofit. Nu se poate incheia un contract de voluntariat cu un SRL, cum posibil este anticariatul respectiv, deoarece un SRL are activitate economica, adica teoretic produce valoare, si este obligat sa isi recompenseze persoanele ce participa la aceasta activitate. Cu SRL-urile se pot incheia doar contracte de practica, nu de voluntariat, si oricum practica trebuie sa fie remunerata.

Poti cauta pe net legea voluntariatului, pentru mai multe detalii.