| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU sunt clasa a 8-a si anul viitor voi fi la liceu.sad si as vrea sa stiu si eu,daca vrei sa te faci educatoare poti face umanul? Dar ce facultate trebuie sa faci dupa? multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Daca doresti sa fi educatoare atunci nu vei avea nevoie propriu zis de facultate. Trebuie sa urmezi cursurile liceului pedagogic (sectia educator) urmand ca dupa cei 4 ani de liceu sa ai de facut 2 ani de psiho-pedagogie pentru a putea preda.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De preferat sa faci Liceul pedagogic, sectia educatoare.

| MrAnderson a răspuns:

Salut

Nu stiu cum mai e in ziua de azi, dar nu conteaza profilul de la liceu. Conteaza ca in facultate sa faci un modul pedagogic, sau daca nu, o postliceala cu profil pedagogic.
Daca ai asta, poti deveni suplinitor, apoi poti da examen de titularizare pe un post.

| maria6 a răspuns:

Prin noua Lege a Educaţiei, liceele pedagogice nu mai au sectii de educator-invatator.
http://www.viata-libera.ro/......e-educatie

| whattt a răspuns:

Facultatea pedagogica

| Cristinoi_Alin_1997 a răspuns:

Liceu de filologie si facultatea de pedagogie

| Maryo_Costy_1998 a răspuns:

Iti recomand Liceul Elena Cuza, Bucuresti. daca doresti asta.