| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a XII si nu prea stiu la ce facultate sa dau..Ma gandesc mult la psihologie pentru ca imi place, insa toata lumea e convinsa ca nu prea te ajuta in viata facultatea aceasta deoarece sunt slabe sanse sa ajungi psiholog..Este cineva student la psihologie? Daca da, mi-ati putea spune daca este greu, si cum v-ati descurcat cei care ati plecat in alt judet la facultate..multumescm mult!

3 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

Cauta ceva ce se cere pe piata muncii, cate persoane cunoscute au mers vreodata la psiholog? crezi ca poti trai din asa ceva? laughing

| Liviu_2019 a răspuns:

Sa stii ca in general putini dintre cei care fac o facultate din domeniul economic: finante, management, contabilitate, etc ajung sa isi faca o cariera in domeniul in care au studiat. Asa e la noi in Romania in general sa stii.
Cu privire la facultatea de psihologie sa stii ca trebuie sa ai si o vocatie catre asa ceva, nu stiu dc ma intelegi. Trebuie sa ai anumite calitati native pentru asa ceva. Nu e suficient doar sa faci o facultate pe asa ceva.
Mai cauta pe formuri "facultatea de psihologie forum" vezi ce discutii sunt pe acolo, mai citeste carti despre asa ceva. Du-te in librarii trebuie sa gasesti ceva care sa te ajute in luarea celei mai bune decizii. Uita-te pe programa facultatii la care vrei sa dai: vezi ce materii se fac, ce inveti ce nu inveti.
Pe TPU nu stiu dc o sa fie cineva cu experienta care sa te informeze corect.

| denisag0g0 a răspuns:

Buna facultatea de pshiolog e ff frumoasa ca si de medicina sau de drept.Eu spun sa-ti urmez visul si sa nu asculti lumea pentru ca lumea e geloasa si rea