| AmyStyle13 a întrebat:

Sunt noua pe acest site si v as ruga sa ma ajutati cu ceva.
Sunt fana a teatrului si a filmului si vreau sa ma ajutati cu sincere raspunsuri si nu in bataie de joc in a mi da niste sfaturi despre ce pasi trebuie sa urmez, mimica fetei, orice si ce trebuie sa stiu pentru a deveni o actrita de teatru. Va multumesc! Apreciez.

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Citeva sugestii.

Lasă mimica pentru un pic mai tîrziu.
Caută să intri într-un grup, cerc, trupă de teatru de amatori. Contează pentru tine în momentul ăsta mai puțin teoria și mai mult să practici, să te simți în largul tău.
Alege 1-2 actori favoriți în 1-2 filme. Studiază-i cum joaca, cum vorbesc, cum își dirijează timbrul vocii. Vezi același film de mai multe ori. Pune stop si reia unde e interesant.
Caută pe YouTube și Google gen "tutorial how to act" (sau în română).
Nu îți forma idoli falși. Dacă găsești un mentor sau coleg urmează-l dar fii sceptic.
Lucrează practic și reflecteaza în timp ce lucrezi, evaluează după.
Esti actor in momentul in care, la fel ca cineva care a invatat sa conduca o masina sau sa mearga pe bicicleta, nu te mai gindesti ca esti la volan. In cazul actorului, deprinerile repetate cu ajutorul partii noastre constiente se decanteaza inspre subconstient si devin niste automatisme foarte puternice. Cind ajungi la acel stadiu, joci ca si cand ai fi in transa, totul vine de undeva din afara si poti cu usurinta controla nuantele jocului. Vine cu timpul. De aceea e mai bine sa incepi sa practici in loc sa stai pe tusa si sa te gindesti.

Există și cărți bineînțeles. Nu te limita la limba română.
Dacă ai jar în tine vei găsi căile și reuși.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru aceste sfaturi, te ruga sa te adresezi un club de teatru din orasul tau.
Din pacate printre noi, nu avem profesori de mimica sau de teatru si ca atare, nu putem sa-ti dam aceste sfaturi profesionale.

| AmyStyle13 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos!

| AmyStyle13 explică (pentru ALGator):

Multumesc frumos! Apreciez.

| ALGator a răspuns:

Inca ceva. Ar fi bine daca gasesti niste munci sezoniere ca figurant in film sau piese, daca poti sa lucrezi ceva sau sa faci practica la un teatru, studio de film (chiar daca cari galeti, misti recuzita, orice). Trebuie sa intri in mafie cit mai devreme, sa vezi realitatea, in mod sigur diferita de visele tale.

| AmyStyle13 explică (pentru ALGator):

O sa iau in considerare sfatul tau. Multumesc!

| OanaAndreea2004 a răspuns:

Cand te afli pe o scena, imagineaza-ti ca esti singura pe scena si ca sala este goala, si sa nu razi niciodata, daca piesa nu e amuzanta... FUNDA?

| AmyStyle13 explică (pentru OanaAndreea2004):

Multumesc!