| Polistfever a întrebat:

sunt student la asistenta medicala si sunt curios daca pot sa devin paramedic pe ambultanta
Smurd fiindca am auzit ca poti deveni pompier din sursa externa,deoarece cursul de paramedici este facut special pentru pompieri si nu este deschis pentru altcineva, dar eu fiind student la asistenta medicala si voluntar la UPU as putea sa devin paramedic.Multumesc!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De ce să nu poti, daca asta iti doresti? :)
Pentru a fi paramedic, ai nevoie doar de un curs, iar tu ai avantajul de a avea și alte studii in domeniul medical. Vor fi bucuroși să te aibă in echipa lor, dacă medicii de pe ambulanță vor considera că ai pasiune și pricepere in acel domeniu.
Pentru a fi paramedic, trebuie să urmezi doar un curs (la nevoie, îl faci, fiindcă nu e dificil) organizat de SMURD. La finalul cursului, cu durata de 3-4 săptămâni, vei sustine un examen din cunoștintele teoretice și practice, pentru obtinerea certificatului de absolvire.

http://www.go.ise.ro/povol/928.htm

http://ph-online.ro/......-4-000-lei

2 răspunsuri:
| Nicusor212121 a răspuns:

Deci... tu nu sti ce ii ala paramedic?
in al doilea rand pentru a lucra ca paramedic pe smurd trebuie sa faci scoala/faculta de pompieri