| SuciuElena a întrebat:

Buna TPU! Vreau sa fac facultatea de medicina in Romania și după sa ajung la un spital de stat din Anglia (Londra)
1. Îți recunoaște studiile in Anglia?
2. Ce acte trebuie făcute?
Etc
(As dori mai multe informații )

Răspuns Câştigător
| Gabriellk a răspuns:

Este o pierdere de timp, stres, oboseala si nervi sa faci asta. Anglia nu-ti echivaleaza decat o singura parte din calificari. V-a trebui sa le susti in exmenele lor din nou. Lasa tara assta de rahat si du-te si fa acolo direct studiile. Habar nu ai ce facilitati, cum te ajuta ei ca sa nu mai vorbim de faptul ca statutul britcanic iti da pana lla 26.000 nerambursabili doar cu conditia promovarii in anul urmator pe cand aici nu stiu cat e taxa dar o suporti tu daca nu esti la buget in toti anii. sa fim seriosi

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Legal si logic ar trebuie sa nu iti recunoasca nimic laughing candva si eu gandeam ca asa ar trebui,dar nu e nici logic nici altfel.

Cetatenii acelei tari merg la scoala acolo al ei,se chinuie,dau bani,apoi vine unu ca tine din RO care face scoala moca, sau un a fircan, ori indian si gata ia posturile alora, tie ti se pare logic? Ia postu nu ca ar fi mai bun, ci pentru ca accepta salarii mult mai mici.

Sa stii daca aia iti vor recunoaste diploma ar trebuie sa te informezi acolo in Anglia, ce spune legea la ei.Pe aici nu cred ca stau oameni care numa asta au de facut sa stie legile altor tari.

Cauta si tu la ambsada Angliei,ori pe websitele guvernului lor,nu stiu unde ai putea sa cauti.
Mergi la ambasda Angliei din RO si intreaba pe aia,mergi direct la sursa,cel putin stii sigur cum sta treaba.

Dar ma tem ca in Anglia cu facultatea facuta in RO ajungi sa fii infirmier,sau asistent in cel mai fericit caz.
Nu va mai luati dupa povestile unora,vai romanii si cei mai buni, doctorii pleaca afara, le da lectii alora, povesti laughing eu stiu pe aici in America doctori romani care lucreaza ca si asistenti, atat pot, arata tu un doctor roman mare scula in afara tarii.

Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns:

Cunosc pe cineva care era in rez anul 3 si DOAR prin interviu s/a angajat la un spital din irlanda, ce/i drept si in acelasi timp a terminat aici in Romania facultatea..nubstiu exact toata schema. Cert este ca sunt metode.