| marianalexandru348 a întrebat:

As dori sa urmez facultatea de psihologie, ma poate ajuta cineva cu niste informatii? Si daca vreau sa devin psiholog sau psihiatru trebuie sa fac si medicina?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a deveni psiholog trebuie sa faci o facultate de psihologie iar pentru a deveni psihiatru o facultate de medicina si apoi rezidentiat in psihiatrie.

| Adry05 a răspuns:

Ajunge faculatea de psihologie, ai notiunile de medicina necesare in cadrul facultatii tale, n-ai nevoie de alta.

| LadyKanae a răspuns:

Pentru a deveni psiholog, iti trebuie doar facultatea de psihologie.
Insa, ca psihiatru, trebuie neaparat medicina. Psihiatria se face ca stagiu in anul 6.