| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Ofer FUNDIȚĂ! Am mare nevoie de ajutor. Aș vrea să știu, dacă mă angajez ca bonă (mă interesează aceste lucruri deoarece acesta aș vrea să fie singurul și viitorul meu loc de muncă, atât cât voi trăi, iubesc mult copiii și aș vrea să știu dacă s-ar putea face o carieră din așa ceva, să-mi asigur și pensia)

1. voi avea carte de muncă?

2. voi avea concediu?

3. ce voi face atunci când copilul crește și familia respectivă nu mai are nevoie de ajutorul unei bone?

4. cât ar fi salariul (aproximativ)?

Răspuns Câştigător
| Staif a răspuns:

Teoretic, se poate.
Faci cursuri de specializare si te angajezi prin intermediul unei firme. Ca sa ai carte de munca. Asta iti va asigura si concediul si pensia. Cand copilul creste, te angajezi la alta familie.
Dar, inca nu am auzit sa se practice la noi asa ceva. Poate pana cresti si tu...
Dar daca iti plac copiii, de ce nu te faci educatoare?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a deveni bona trebuie sa faci curs de pregatire specializat, fiindca nimeni nu-si lasa copilul pe mana cuiva care n-are cunostintele necesare pentru intretinerea si educarea unui copilas!

Trebuie sa urmezi un curs de bone (pentru a avea calificare profesionala) si/sau sa ai facut o pregatire pedagogica (educatoare, invatatoare) la un liceu de specialitate sau postliceal.

Daca ai deja copii, atunci experienta te poate ajuta, dar tot nu este suficienta. Fiecare parinte are alte cerinte pentru banii platiti.

| Adry05 a răspuns:

Cum s-a zis, de ce nu te faci educatoare? E mai bine platit decat bona oricum si eventual poti fi si bona `la negru` pe timp de weekend sau in timpul verii cand din cate stiu ai liber.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nu vreau așa ceva, îmi doresc doar bonă și aș fi vrut să mi se răspundă la cele 4 întrebări