| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Nu este tocmai o întrebare, dar aș vrea să știu părerea voastră asupra deciziei pe care am luat-o. Sunt bonă. Copiii sunt minunați, însă familia mă induce în eroare uneori. Nu sunt de acord cu unele lucruri pe care ei le fac, dar oricum, nu mă privește. Uneori sunt ok, după fac ceva sau spun ceva și-mi schimb total părerea. Lucrez doar câteva zile pe săptămână și de obicei zilele nu sunt consecutive. Trebuie să plec de acasă cu 3h înainte, pentru a ajunge la ora stabilită. Uneori întârzii pentru că nu vine autobuzul la timp, deci fac și mai mult pe drum. La întoarcere, seara, este mai liber, deci până acasă fac 2h. Este destul de obositor. În ziua respectivă clar nu mai am timp de altceva, iar următoarea zi, chiar dacă sunt liberă, îmi este greu să mă trezesc de dimineață și să continui cu activitățile mele obișnuite, în mare parte învățat, pentru că sunt foarte obosită. Cu o zi în urmă, am rămas acasă doar cu unul dintre membrii familiei și copilul. În timpul zilei au fost momente în care copilul stătea cu cealaltă persoană. Am întrebat de fiecare dată dacă este nevoie să fac ordine în living să strâng din jucăriile împrăștiate sau să fac ordine în bucătărie. De fiecare dată mi s-a răspuns "e ok, stai liniștită, relaxează-te". Iar seara, la cină, după ce copilul termina de mâncat, ar fi trebuit să plec (la ora 19:00 se încheie programul, dar era trecut 19:00), însă această persoană, fără să mă întrebe dacă mai pot rămâne, a luat decizia în locul meu spunând către copil,, R. o să mai rămână puțin ca să strângă jucăriile, masa etc. etc.". Nu mă deranjează să fac ordine, dar nici măcar nu m-a întrebat dacă pot să rămân. Am plecat la 20:00. Nu știu ce e așa greu să strângă unde mănâncă. Da, în timp ce eu am făcut ordine, persoana asta s-a ocupat de rutina de seară a copilului, dar cred că putea să și strângă după. Nu știu, nu vreau să mai merg, sunt extrem de obosită. Sunt multe lucruri care mi se par, poate nu greșite, dar ciudate. Acordă foarte mare importanță igienei și curățeniei, cel puțin așa susțin, însă intră cu încălțămintea de afară până în sufragerie, locul unde copilul se joacă și de cele mai multe ori stă pe jos. Chiar și copilul face asta. Nu curăță, doar o dată pe săptămână când vine menajera, în general, ei poate dau cu aspiratorul, dar bacteriile de afară tot acolo sunt. Mă simt extrem de obosită. Poate e greșit ce am scris aici, poate problema e la mine, dar nu știu ce să fac. Astăzi trebuie să merg, dar nu știu ce să fac. Nu vreau să merg, dar să anunț așa de târziu...

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mesajul asta este mai mult o descarcare, presupun.
Daca ramai la fel de obosita, iar job-ul ramane la fel, lipsit de logica, vorbeste cu ei din timp, si spune-le ca e prea obositor pentru tine. Nu are rost sa starnesti alte discutii, eu zic ca e suficient motivul ca faci multe ore pe drum, si ajungi tarziu acasa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ma regasesc oarecum in povestea ta...
Am avut si eu grija de copilul unei vecine aproape 4 ani.Cu doua zile consecutive de la 7 dimineata pana la 10 seara cel putin.Doua zile libere.Iar doua zile lucratoare si tot asa.Inclusiv sambete si duminici, inclusiv sarbatori, pentru mama lui lucra ca ospatarita.
Trei luni (din cei aproape patru ani) a fost bine pentru mine.Au fost zile in care nu gaseam mancare pentru copil( fiind vorba de zi intreaga ar fi trebuit sa mananc si eu), dar cand faceam supa de exemplu zicea,, nu trebuia sa pui taitei in supa, trebuia orez''' Si alte cateva,, trebuia'' din astea.Si astea in cazul fericit in care gaseam din ce fac.
Restrictii de genul au fost mereu.Nu umblati la... Sunca este mai mult pentru copil, dar oare eu ce sa mananc o zi intreaga?
Ce a fost mai grav e mi-am auzit vorbe, precum ca as fi nesimtita.Mi -a spus chiar copilul.Cica as fi lasat hainele copilui imprastiate seara la culcare.Nici nu aveam unde sa le pun.
Suntem vecini de scara si asta a fost in avantajul amandora.
De ce nu am plecat? apucasem sa ma atasez de copil.Desi am primit si oferte mai bune nu am ramas.Am facut-o pentru copil
la momentul ala eram epuziata fizic si psihic
E GREU de dat un sfat in cazul tau.
EU zic sa renunti. Zici ca din cauza distantei prea mari, nu poti.DAR ar bine sa o faci din timp.Ca parintii sa gaseasca pe altcineva,

| LoveSleep a răspuns:

Problema vesnica a femeilor.
Vor ca problema sa se rezolve ca prin magie.

Ih, ih, ih….
Nu vrei sa mergi? Nu te mai duce.

Ce usor a fost, nu?

| J0B0MAT a răspuns:

Eu zic să mergi și dacă te mai pun să stai peste program sau sa faci ordine și alte lucruri pe care nu ar trebui să le faci tu, să le spui că te deranjează. Spune-le ce nu îți place, când ești obosită și ce pretenții ai avea. Dacă nu sunt de acord cu ele, le spui că pleci și gata. Dacă tu îi respecți, iar ei nu au nici un minim de respect, pleacă.

| Lioana a răspuns:

Daca nu vrei sa duci, ii anunti ca nu te duci, ca asa e frumos. Si gata. E simplu.
Totusi ar fi frumos sa mai mergi o data si sa-i anunti asta fata in fata.

| VoidEternal a răspuns:

5 ore naveta e enorm. Sigur nu-ti poti gasi ceva mai aproape?

| iulia0514 a răspuns:

O bona are obligația sa se ocupe doar de copil nu ești obligata sa faci curățenie și alte treburi casnice si în plus trebuie sa te anunțe din timp dacă vor sa stai peste program! Noi avem o bona am găsit-o cu ajutorul unei agenții vine doar când o sun eu de obicei o data sau de doua ori pe săptămână dar o anunț din timp deci o anunț cu 2 -3 zile înainte ea se ocupa exclusiv de copil nu face altceva nici măcar nu trebuie să strângă jucăriile farfuriile le pune în ghiuveta atât transportul este asigurat de noi de obicei îi plătim un taxi. Oamenii la care lucrezi nu te respectă sfatul meu este să-ți cauți în alta parte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă nu vrei să te mai duci și nu ai de luat bani de la ei nu te mai duci de azi.