| oMeow a întrebat:

Bună tuturor!

Vreau să dau anul viitor la Scoala Postliceala Sanitara Carol Davila. Și am înțeles că pentru început se dă un test grilă Chimie- biologie. Înfine, eu sunt la filologie și nu prea fac. Dar am înțeles de la cineva că la chimie de exemplu se dă din chimia dintr-un singur an. Nu știu dacă înțelegeți ce vreau să spun. adică nu din toată chimia. Iar la biologie din corpul uman. Întrebarea mea este pentru cei care au puțin habar... cam din ce este testul acela grilă? adică, în special la chimie happy. Cam ce ar trebui să învăț.

4 răspunsuri:
| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Mai bine nu te duce la Carol Davila. O sa regreti fiecare banut dat.

| oMeow explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Ce te face să spui asta?

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru oMeow):

1. Este foarte scump.
2. Este foarte grea materia.
3. Colectivul si profesorii sunt de ****.

| Omori a răspuns:

De ce nu te duci la FMAM? Au si acolo specializarea de asistenta(generala).E mai bine sa urmezi o facultate decat o postliceala.
La postliceala nu se da examen, ai nevoie de diploma de bac si vei sustine un interviu vocational, pe baza caruia esti admisa sau respinsa.
In schimb, la FMAM dai examen.Anul asta chimia a constat in compusii naturali plus acizi carboxilici si alcooli.Iar la biologie cam toata anatomia.Partea buna e ca spre deosebire de medicina, unde sunt 100 de grile printre care sunt incluse si probleme, la asistenta ai 80 si sunt doar din teorie.Si putin mai usoare decat cele de la MG/MD.
http://www.umf.ro/......-2015/fmam