| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Vreau sa dau la scoala postliceala la asistent medical generalist (a mai fost o intrebare anterioara tot cv de genul pentru cei care au vazut).
Imi place foarte mult aceasta meserie doar ca eu am o problema...mare problema pot spune.
Din totdeauna mi-a fost frica de sange si de injectii. Cand vad sange ma sperie tare.
Asa ca nu stiu ce ar trebui sa fac sa nu mai am frica asta. Altii mi-au spus ca o sa ma obisnuiesc chiar in timpul scolii. Altii mi-au spus ca nu am ce cauta la o asemenea scoala daca mi-e frica.
Dati-mi sfaturi va rog! Sau daca cineva a trecut prin ceva asemanator! Dau fundahappy

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| nicu991 a răspuns:

Daca iti este frica doar de vazut sange/ seringi atunci nu stiu ce sa te sfatuiesc.
Eu sunt anul II AMG si fac practica in spital (nu zic care) si cert e ca in afara de sange/ seringi vei intalni tot felul de mirosuri sau tehnici insuportabile pentru tine din punct de vedere cel putin vizual, nu neaparat sa efectuezi acea tehnica. Bineinteles... prima data vei efectua tehnici ca sondaj vezical, injectii intradermice, subcutanate, intravenoase in scoala pe manechin unde probabil ai putea sa te adaptezi.
Cine zicea mai sus de ORL... sigur n-are habar despre ce vorbeste...

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Tu trebuie sa fii puternica, sa fii sigura pe tine, sa nu te eschivezi cand faci o injectie pentru ca pacientul ala se bazeaza pe tine. Dar o sa te inveti tu, o sa faci practica multa in scoala. Atunci vezi daca esti facuta pentru meseria asta. Daca nu, renunti si gata, nu e o tragedie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde stii ca-ti place meseria? Ai practicat?

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu am practicat aceasta meserie asta nu inseamna ca nu imi place sau ca nu am de unde sa stiu.
Pur si simplu imi place sa ajut oamenii. Si sa stiu multe lucruri in ceea ce priveste medicinahappy o sa ajute mult in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Well, experienta asta poate sa te ajute sa iti invingi teama sau sa ti-o intensifice. Dar daca asta vrei, risca. O sa fie greu la inceput, dar eu cred totusi ca o sa te obisnuiesti.

| Alexand3ru1 a răspuns:

O sa te obisnuiesti pe parcurs cand te lovesti de situatii de genul iar cu timpul o sa depasesti aceasta fobie.
Apoi pe cand o sa termini scoala si urmeaza sa te angajezi iti alegi o sectie care iti place cel mai mult.(ex:ORL; Oftalmologie).
Multa bafta incredere si vointa.