| MadaNina8 a întrebat:

Bună,vreau să dau probă la Liceul de Artă Dimitrie Cuclin din Galaţi secţiunea Actorie. Spuneti-mi vă rog ce trebuie să pregătesc exact pentru probă. De exemplu : îmi trebuie un monolog,ce fel de monolog? Trebuie să spun poezii sau texte, cat să dureze şi ce ar mai trebui să fac la probă?

Mulţumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| DevillaKiss a răspuns:

Ca si la orice liceu cu sectia arta actotului/arte dramatice vei da proba din dictie si din muzica.
La dictie vei avea sa povestesti o fapta din viata ta/o intamplare, recitarea a 2-3 versuri dintr-o poezie aleasa de candidat(trebuie sa pregatesti 2), citirea unui text la prima vedere si discutarea cu compisia pe o tema aleasa de aceasta.
La muzica trebuie sa stii tactarea masurilor, sa recunosti notele(de ex cineva apasa clapa unui pian, iar tu sa stii spune ce nota a fost), sa stii scrie notele pe portativ, sa pregatesti 2 cantece si sa stii sa fredonezi o masura de note(de ex cineva bate ntr-un anumit fel in ceva iar tu sa poti repeta la fel). Succes, sper sa te ajute, eu merg la arte dramatice deci cam tot una, asa ca ti-am dat subiectele pe care le am si eu. happy

| DevillaKiss a răspuns:

Si am uitat sa mentionez, vei avea la dispozitie 10-15 min pentru proba. Daca nu te prezinti la una dintre ele nu ti se ia in considerare nimic si esti exclusa.