| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa devin medic pe salvare. Vreau sa marg la Bucuresti sa urmez acolo facultatea. Daca merg la medicina pot iesi de aici ce-mi doresc? Sau trebuie sa urmez o alta facultate? Fundita:*!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pe salvare(ambulanta), in calitate de angajati ai Serviciului de Ambulanta, lucreaza persoane care au calificarea de asistentii medicali generalisti--- inca nu am intalnit medici care sa fie angajati ai Serv. de ambulanta!
De asemeni, pe ambulante, lucreaza in calitate de voluntari, studenti ai facultatii de medicina generala sau rezidenti--- munca lor nu este renumerata (sunt voluntari!).

Pentru a obtine calificarea de asistent medical generalist va trebui sa urmezi cei 4 ani se studiu in specialitate din cadrul unei facultatii de medicina.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medicina si apoi te inscrii unde vrei. Nu trebuie alta facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista acesta specializare daca nu ma insel. Exista medicina de urgenta ca si specializare. Medicii pe salvare fac doar garzi sau ore suplimentare.

Nu ai ce alta facultate sa faci daca vrei sa devii medic

| sftb a răspuns:

Pai eu cred ca la Bucuresti e cel mai bine cotinua acolo sau inscriete