| Lica_Ema_2001 a întrebat:

Dacă vreau să devin stomatolog și urmez facultatea de medicină, în orice județ ar fi, tot trebuie să dau examenul de admitere la facultate? Sau sunt unele județe unde nu se dă?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, poti deveni TEHNICIAN sau ASISTENT stomatolog, chiar fara sa faci facultate (doar cu postliceala).
La facultate de stomatologie trebuie sa ai si mintea deschisa, nu numai gura cascata.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cati anisori ai, de nu stii atata lucru, dar in Romania, nu se intra la nici o facultate fara examen!
Iar la medicina, se accepta dosarul de inscriere numai daca ai note la BAC de peste 9.50.
Deci, daca ai de gand sa dai vreodata la medicina, pune mana de pe acum si invata de 10 pe linie, la toate obiectele.

| Lion56 a răspuns (pentru Violleta2022):

Glumesti?laughing)))buna gluma.
Pentru cine a intrebat, da, la toate facultatile de medicina se da examen, normal. Nu te apuca sa inveti de 10 pe linie la toate, e cea mai mare prostie si ajungi sa nu nimeresti nicaieri. "Tocilarii" care vor sa fie buni la toate ajung sa nu fie buni la nimic. Te axezi pe bio si chimie si acolo sa fii de 10. La facultatile de medicina de obicei nici macar nu se adauga media de BAC la examen(putine exceptii), conteaza doar sa fi luat BAC-ul. Daca tu cauti o facultate fara admitere ca n-ai chef sa inveti inseamna ca n-o sa ai chef nici pe parcursul facultatii, deci cauta altceva happy

| sierra1 a răspuns:

Ești cumva într-a 10 a?
Dacă da, probabil peste 2 ani mai apar modificări ce țin de admitere. Oricum, pune mîna pe carte

| RoCkKiD a răspuns:

Din cate stiu eu sunt destule facultati de medicina dentara care te lasa sa iti faci inscrierea online dar examenul propriu zis de admitere trebuie dat in salile lor. Nu stiu care e treaba cu judetele la care te referi dar treaba sta in felul urmator.

Exista universitati, ele sunt localizate in orase (inplicit judete dar ne referim la orase), iar in cadrul universitatilor exista facultati

Nu ai universitati de medicina in fiecare judet deci e posibi sa fie nevoie de deplasari.

| JackR a răspuns:

Eu zic sa incerci in judetul Teleorman. La cate minuni se intampla acolo, in ultima vreme, de ce sa nu existe si o facultate de medicina la care sa intri fara examen?!winking

| MadRaven a răspuns:

Singura posibilitate să nu dai admitere pentru a intra la Medicină Dentară ar fi să fii din Republica Moldova și să candidezi doar cu dosarul (media de bac).
În rest, oriunde ai da ești nevoit să dai și un examen de admitere. Depinde de centrul universitar în care dai cât de grea va fi acea admitere. La Iași de exemplu, anul trecut au mai rămas locuri libere iar anul acesta ultima medie a fost în jur de 6, 80.
De asemenea, diferă și materia de admitere. La Cluj, București și Iași știu sigur că se dau atât biologia cât și fizică/chimie la alegere.
În unele centre posibil să fi rămas admiterea la o singură materie. Dar peste tot ești nevoit să treci de un examen de admitere ca să intri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se dă examen peste tot