| Aleoos12 a întrebat:

Bună!
Vreau sa devin pilot de avion (de pasageri) stiu ca trebuie sa fiu bun la matematica, insa nu stiu care este mai importanta, geometria sau algebra?
Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Daca esti bun la asa ceva, merita sa faci scoala de pilotaj. Dar costul este de cateva zeci de mii de euro si examene cat cuprinde. Ginerele meu a avut 14 examene intr-o saptamana. Si nu doar atat.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 94Lucifer94 a răspuns:

In primul rând trebuie să ai bani să îți permiți să plătești o astfel de școală

| Scorillo a răspuns:

Importante sunt amandoua. Dar nu suficiente. Tine cont ca conteaza foarte mult evaluarea medicala. Pentru a deveni pilot ai 2 variante : civila si militara.
Varianta civila : incepi cu avioane usoare ...si ai drum lung pana la cele de linie (aprox 10 ani de cursuri/examene/licente/atestari/ si foarte multi bani.)
Variata militara: te duci la comiariatul militar de care apartii si intrebi. dar treuie sa fii facut pentru viata asta

| Aleoos12 explică:

Mersi, nici eu nu inteleg ce sar asa, de unde știu ei ca nu îmi permit?