| MyShadow a întrebat:

Vreau sa fac dreptul, dar nu sa ies avocat. Ce alte meserii as putea urma dupa facultatea de drept? E adevarat ca meseria de notar nu o poate practica oricine?
FUNDA*

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa facultatea de drept, cu licenta, poti urma o cariera juridica in profesiile de judecator, procuror, avocat, notar, consilier juridic sau secretar de consiliu local.
Notar poti ajunge daca indeplinesti conditiile si cu procedura prevazuta de L.36/1995, republicata in 2014, o poti vedea si aici: http://www.avocatnet.ro/......-2014.html

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Inevitabil vei incepe ca avocat, ca sa faci un pic de experientza. Pentru toate celelalte chestii iti trebuie pile si bani, deoarece sunt joburi de stat. Ca sa fi avocat in Barou, acum cativa ani era in jur de 40.000 Euro spaga obligatorie. Cam cat un apartament intr-un oras mare de provincie.

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

Judecator, consilier juridic.