| xDicsii a întrebat:

Am auzi ca dupa facultatea de drept, nu poti sa te faci direct avocat/procuror/notar/judecator. De exemplu daca vrei sa te faci avocat trebuie sa-i dai unui avocat sute de milioane ca sa te ia cu el sa te invete (la fel si cu celelalte meserii). Intrebare: Poti devenii avocat fara ca sa platesti un alt avocat ca sa te invete? Daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Nu-ţi fă iluzii. Un prieten mi-a spus cândva : " avocatura in UNBR se practica intr-un sistem de casta inchisa,la fel si organizatiile notarilor si executorilor judecatoresti,exista un sistem de autoprotectie pe care si l-au creat si il intretin cei care doresc sa monopolizeze sistemul juridic din Romania pentru a-si face propriile jocuri de interese, in special interese financiare.Cei din afara sistemului acesta organizat ca o "FAMILIE" de mafioti isi rezerva dreptul de a nu permite celor din afara sistemului sa aiba acces la meserii ca avocat, notar sau executor. Tineri juristi cu rezultate remarcabile in cadrul facultatilor de drept de stat nu au nici o sansa in fata absolventilor facultatilor particulare care au pile, relatii, bani si zero cunostinte. "

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este cum ai auzit, sunt necesare stagii de pregatire si practica pentru toate functiile enumerate.
Poti deveni avocat fara sa platesti, daca cel pe langa care faci stagiu nu iti cere bani. De asemenea, dupa o vechime de 5 ani in functii juridice (consilier juridic) poti sustine examenul de intrare in barou fara a fi necesara stagiatura. Numai bine!

| raluk27 a răspuns:

Nu e chiar asa. De exemplu "accesul" la INM (pentru a deveni judecator sau procuror) e gratis. Si crede-ma ca examenul e cat se poate de serios. Numai ca trebuie sa inveti foarte mult. Chestia ca nu poti deveni avocat procuror, judecator, notar etc imediat dupa ce termini facultatea, e din cauza stagiului obligatoriu de 2 ani, pe care trebuie sa il faci indiferent de profesia aleasa, nu e vorba numai despre bani. Intr-adevar sunt si persoane care cer sume colosale, insa daca te gandesti putin si incerci sa te pui in locul lor, nici tie nu ti-ar conveni sa muncesti o viata intreaga pentru a-ti face un rost, ajungi sa castigi, sa fii foarte bun in ceea ce faci, sa iti castigi o clientela, sa ai sediul tau, secretele tale profesionale etc, si sa vina un oarecare din afara sa-si bage nasul in treburile tale, si gratis pe deasupra, iar ulterior sa-ti faca concurenta. Hai sa lasam ipocrizia la o parte..Asta nu inseamna ca e imposibil. Sunt si profesionisti care apreciaza studentii merituosi si le ofera stagii de practica (gratuit). Eu am avut colegi fara posibilitati si au ajuns avocati stagiari.Dar daca tragi mata de coada pe la drept, abia termini si ai pretentia sa te ia cineva stagiar da, e cam greu.