| trocki1238238409238409 a întrebat:

Bună. Vreau sa mă apuc sa învăț pentru a mă angaja în domeniul IT. Chiar mă pasionează și am văzut că se castiga foarte bine. As vrea sa știu cu ce limbaj de programare da incep sau daca știți ceva curs care te învață tot de la 0, până la momentul in care ajungi angajat.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucuruile sunt ceva mai complicate decat expui tu acolo. Nu prea functioneaza asa, nu stii nimic, urmezi un curs si la final esti angajat.

In primul rand trebuie sa inveti niste concepte de programare, si pe urma sa te duci spre un limbaj in functie de ce fel de programare vrei sa faci. Sa intelegi intai niste concepte pe care apoi sa le transpui in cod prin intermediul unui limbaj.

Poti incepe cu niste manuale de liceu daca vrei sa ai o baza cat de cat. Apoi ideal sa incepi cu C/C++ pentru ca sunt doua limbaje care te vor face sa intelegi ce inseamna programarea.

Bineinteles, exista mereu si varianta sa incepi sa inveti un limbaj, sa te axezi doar pe ala si maxim sa atingi un punct de mediocritate in cariera.

| Nisipisi a răspuns:

Nu am cunoștință în domeniu dar presupun că vei găsi ajutor pe YouTube.