| daculliber a întrebat:

Aș vrea sa ma apuc de programare. Cu ce limbaj de programare ar trebui sa încep? De unde sa invat? Mentionez ca sunt nu stiu nimic despre programare si nu sunt nici un geniu.

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cred că C este cel mai ok la început, deoarece este un limbaj low level și destul de ușor de înțeles. În secolul ăsta la un click distanță înveți de oriunde.

| Zuzu1991 a răspuns:

Php
cu ala iti gasesti job SIGUR
implicit o sa inveti restul de programare web - html, css, javascript, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe cu python, apoi html css Javascript, apoi c++

| Feri5 a răspuns:

Dacă vrei să te apuci de programare, eu îți sugerez mai întâi să începi cu pseudocodul, până te înveți, până îți formezi o bază.
După aceea, poți începe cu Python sau C# sunt relativ ușoare și nu se predau la școală. Totodată, ele sunt și limbaje de rang înalt.
Cât despre C/C++ dacă nu ai o bază solidă, nu-ți recomand. E foarte "case-sensitive" și îți provoacă nervi la maximum, dacă uiți să pui punct și virgulă sau dacă nu ai declarat, inițializat variabile.
Mai este și limbajul HTML destinat paginilor web, care este și el relativ ușor, însă nu prea poți face mare brânză cu el, dacă nu ai și cunoștințe de JavaScript și CSS.
Dar e bine să înveți întâi HTML, apoi CSS, iar după JavaScript. Vei putea crea pagini web foarte bune.
Succes!

| suntserios a răspuns (pentru Feri5):

Fix de aia e important sa incepi cu C/C++ pentru ca te enerveaza si te invata sa scrii cod corect.

| Feri5 a răspuns (pentru suntserios):

E posibil. Eu doar mi-am spus părerea. Dar o să-i fie foarte greu dumnealui, măcar la început.

| suntserios a răspuns (pentru Feri5):

Plus Python pe langa ca trebuie sa pui punctele si virgulele trebuie sa mai si indentezi codul.

Ca sa nu mai zic de C# unde sunt fix aceleasi restrii ca la C doar ca trebuie din prima sa intelegi si conceptele de programare orientata obiect.

| hacktek a răspuns:

Te bagi direct in C++, sper ca stii matematica. Daca te simti bun, incearca sa fii admis aici:
https://42.fr/en/homepage/

| Andrei007007 a răspuns:

Eu unul am inceput sa programez in 2009, primul meu limbaj de programare a fost C/C++ dupa care am inceput sa studiez si python 2.7 (pe atunci faceam hackuri pentru metin2 in care foloseam python etc). Dupa am inceput sa studiez limbajul "basic "cu toate ca nu m-a atras foarte mult pentru ca din punctul meu de vedere este foarte limitat in comparatie cu c++ si dupa vreo 8-9 ani am inceput sa studiez si pe partea web, javascript, php, html etc.