| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa stiu si eu ce trebuie sa studiez pentru facultatea de actorie.

5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Este cam tarziu sa te apuci de studiu pentru actorie, dar poate ai talente native si-atunci incearca...
In primul rand trebuie sa ai dictie buna, sa stii sa dansezi, sa canti, sa improvizezi/dintr-o matura sa faci un cap blond/, sa fii sanatoasa, sa ai vederea buna ca sa poti citi la distanta, sa ai auzul bun ca sa-l auzi pe sufleur cand iti sopteste replica, sa cunosti si sa reciti multe poezii/macar 10 bucati iti trebuie la examen/, sa cunosti foarte multa literatura romana si universala din care sa stii pe de rost diferite fragmente, fie comice sau tragice, sa interpretezi macar 10 cantece de diferite genuri, sa scrii corect romaneste...mai sunt dar nu mi le aduc aminte acum pe toate. Ia legatura cu un actor de la teatrul din localitatea ta, sa te verifice daca ai aptituni in ceea ce vrei tu sa faci si nu in ultimul rand, trebuie sa iubesti teatrul cu adevarat, ca sa faci "o alta arta din aceasta arta". Multa bafta si treci la munca. Nu conteaza ce profil are liceul, ci talentul.

| Bubble a răspuns:

Nu neaparat un liceu de arta.
Orice liceu dar ar fi bine profil uman. filo sau Stiinte sociale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai mai intai trebuie sa stii sa joci teatru, sa ai talent dat de Dumnezeu, si multi banii mult norc la invatat

| AlecSSyA a răspuns:

Eu stiu ca intai trebuie sa termini un liceu de arta si poti foarte bine sa te inscrii la cursuri de actorie.

| sorin_7050 a răspuns:

Lasa-ma cu atata teatru, termina cu atata falsitatewinking