Întrebare recomandată | justagirl11 a întrebat:

Este cineva aici la Facultatea de Limbi Straine Bucuresti? As vrea sa stiu mai multe detalii despre ea gen ce cunostinte trebuie sa am, ce limba sa stiu si cat de bine sa o stiu, cum pot sa ma inscriu, ce examene o sa dau, cat costa, ce o sa studiez acolo, imi trebuie examenul FCE sau Cambridge? Dar nu informatiile de pe net, vreau parerea personala.

1 răspuns:
| diaac a răspuns:

Nu iti trebuie niciun examen gen Cambridge. Trebuie sa dai examen de admitere la ei. In general se dau doua examene din doua limbi. Daca vrei la sectia de traducatori, unul din examene va fi obligatoriu limba romana. La ce nivel si ce limba depinde de ce limbi straine optezi tu sa studiezi (si poti avea mai multe combinatii ca optiuni). Te sfatuiesc sa te uiti pe site-ul lor pentru ca ofera o varietate foarte mare de limbi si combinatii, iar anumite limbi sunt oferite numai de la un nivel mediu / avansat, altele numai de la 0 (din cate tin minte). Uite aici: http://www.limbi-straine.ro/ Stiu ca oferta lor poate fi putin confuzanta (pentru mine clar a fost!) dar odata ce te hotarasti, studentii din ASLS (asociatia studentilor la limbi straine) te vor ajuta foarte mult, sunt niste draguti si au o organizare impecabila.