| Darkkrm a întrebat:

Bună ziu! As dori sa va pun câteva întrebări! 1. Daca fac facultatea de asistenti medicali și doresc sa ma mut în străinătate mai precis în Asia, îmi sunt recunoscute studiile? 2. Daca fac facultatea de asistenti medicali în Asia și doresc sa ma întorc în tara, îmi sunt recunoscute studiile?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu am auzit de facultate de asistenti medicali,e ceva nou sau despre ce este vorba?laughing
Eu stiam ca daca faci facultatea in domeniul medical iesi doctor nu asistent,dar mai stii in RO orice este posibil.

Ca sa stii daca o diploma anume este recunoscuta intr-o alta tare,trebuie sa intri stiu si eu pe websitele acelei tari, pe ceva guvernamental si acolo sa intrebi, ori ceva de genul asta.
In cazul tau e si mai simplu, esti in RO intrebi aici, stiu si eu pe la ce ministere, cel al muncii sau cum so mai numi.

| Darkkrm explică (pentru relian):

Exista facultate de asistenti medicali în toate orașele și chiar și master, dacă faci facultate de asistenti medicali devii asistent cu studii superioare, nu medic.

| christine99 a răspuns:

Trebuie sa depui niste acte, treci printr-o procedura, dar cred ca s-ar uita lumea urat la tine in amandoua situatii. Fa-o in tara si lucreaza in tara sau in U.E.

| AnKa1723 a răspuns:

Si eu fac incep asistenta medicala si m-am confruntat cu intrebarile de genul asta. Tot ce mi-au spus cei plecati in strainatate au zis ca facultatile din Romania sunt recunoscte doar in Europa.
Si daca vrei sa faci in Asia facultatea vei putea gasi un loc de munca bun in tara la la noi dar depinde si de tara in care vrei sa faci facultatea