| Darkkrm a întrebat:

Dacă fac facultatea de asistenti medicali în străinătate, când ma întorc în tara mi se echivalează studiile cu o postliceala sau cu o facultate?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Da, se poate echivala, am impresia ca se da un test, dar nu sunt sigur, totusi e o procedura greoaie si extrem de birocratica, tin minte ca vroiau savanti de renume mondial sa lucreze cu cel mai puternic laser din lume de la Magurele si "trebuiau echivalati" ca sa fie acceptati oficial ca savanti in rrrominica

totusi, ca sa iti dau si un raspuns folositor, nu doar din auzite:
in locul tau as cauta pe google ministerul invatamantului si apoi as da telefon la relatii cu publicul
o alta solutie ar fi sa intrebi un notar, in teorie ala stie tot si toate despre toate actele posibile

| Darkkrm explică (pentru Bizon95):

Multumesc pentru raspuns????

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa fie recunoscuta in Romania in primul rand ca altfel nu se echivaleaza nimic.

| Darkkrm explică (pentru Bondarel99):

Cu siguranță va fi recunoscuta, dar nu mi-ai răspuns la intrebare.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Darkkrm):

Pai daca e recunoscuta normal ca se echivaleaza. Daca faci facultate se echivaleaza cu facultate, daca faci postliceala se echivaleaza cu postliceala.
Dar asigura-te ca e recunoscuta, de obicei scrie pe site-ul facultatii.
De ex postliceala de asistente din Romania e recunoscuta doar in UE.
Si medicii daca vor sa plece in alta tara (de ex SUA) trebuie sa dea o tona de examene pentru ca nu e recunoscuta acolo.