| Anonima177 a întrebat:

Bună ziua! Am o întrebare, la jandarmerie, gradele se schimbă din an în an sau dacă ai îndeplinit o misiune cu succes sau cum? Când se schimbă gradele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se schimba anual, sunt prevazute diferite perioade, mai mari de 1 an, pentru a trece la gradul imediat superior, vezi statutul cadrelor militare.
De asemenea, pentru merite de exceptie, un jandarm poate fi inaintat in grad mai inainte de implinirea perioadei pentru gradul urmator.
De asemenea, ca sanctiune disciplinara, poate fi amanata inaintarea in grad.