| DDCC a întrebat:

Aș avea nevoie de ajutor cu niște informații. Eu am terminat facultatea de informatică anul ăsta și urmează să fac master pe același domeniu. Îl fac deoarece am mers pe el și nu îl mai puteam schimba, plus că a fost și interviu, și doream să continui studiile pentru pensie de urmaș.
Problema este că mi s-a scârbit mult de info, în generală și-n liceu adoram profilul însă acum îmi vine să nu mai aud.
Aș vrea să-mi fac o listă completă cu profilele din România, ca să văd la ce m-aș putea gândi. Aici aș avea nevoie de ajutor, dacă le-ar putea lua cineva succint, pe rând.
Mă poate ajuta cineva? Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| WithinShadows00 a răspuns:

Pe bune? Mai faci si acum master doar ca sa iei pensie de urmas? Altii in locul tau primeau mia de euro pana sa termine masterul.
Eu inteleg ca prin facultate te-or fi ofticat aia cu restante sau materii de umplutura, dar pasiunea adevarata nu se pierde orice ar fi. Iar acum e deja cam tarziu sa mai iei alte directii. Mai bine aduna-te de pe unde te-ai imprastiat.
Ai incercat macar sa-ti cauti un job? Ai verificat cerintele fiecaruia? Ai comparat cu ceea ce detii ca si skills?

| DDCC explică (pentru WithinShadows00):

Nu e vorba de restanțe și materii atât de mult.
E vorba că am fost mult prea entuziasmat până în liceu inclusiv de info ca apoi să-mi piară.
N-am căutat serviciu până acum. Nu vreau să mă văd lucrând în IT, nu momentan. Fug de numa de idee.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru DDCC):

Atunci trăiește frate ca un asistat social în continuare.
Mare prostie sa te chinui terminând facultati și mastere într-un domeniu cu mult potențial ca să ce? Pasiune înseamnă ca nu ai avut niciodată. Nu am auzit pe nimeni zicând asemenea prostii. Mai faci și de rușine întreaga casta a ITistilor. Du-te la împăturit hamburgeri in gara din Viena...ce dreacu! Mai mare rușinea!
Pune mâna și cauta-ti de muncă! Lucrează la portofoliul tau. În orice domeniu te-ai mai orienta nu vei face nimic guvernat de lene.
Stai liniștit ca asa-zisii ITisti care au renunțat la cariera și și-au făcut reclamă la TV ca s-au retras în mediu rustic si și-au făcut ferma eco nu incanta pe nimeni.