| Maralua23 a întrebat:

Buna seara! As avea o întrebare legată de pensia de urmaș.
Am 22 de ani, îmi continui studiile și in acelasi timp lucrez. Pot lua pensie de urmaș după mama mea care a decedat in 2008? Din anumite surse neoficiale am auzit ca atât timp cât lucrezi, chiar dacă ești student, nu mai primesti pensie de urmaș. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate.
Conform L.163/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 118. (1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu nu poti primi si pensie de urmas si salariu, chiar daca esti student.

| paul123paul123 a răspuns:

Cauta in lege pe google, conditii pensie urmas