| Fr3You a întrebat:

Salutare,

Pensia de urmas se poate cumula cu salariul, daca in paralel continui studiile la facultate, mai exact la master? Mentionez ca nu am atins varsta de 26 de ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti cumula pensia de urmas cu salariul si masterul este o forma de invatamant.
Conform L.163/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 118. (1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

3 răspunsuri:
| 1234568807 a răspuns:

Eu stiam ca pensia de urmas se da pana la 18 ani, tu avand 26 mai primesti?

| mi25 a răspuns (pentru 1234568807):

Citeste prevederile art.84, litera b) din LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 privind sistemul unitar de pensii publice

| Fr3You explică:

Am*