| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. As dori sa incep prin a spune ca ma numesc Andrei, provin dintr-un oras mic de langa Bucuresti si as dori sa imi gasesc un rost in viata, sa fac ceva cu viata mea. Am 25 de ani, fara vicii, fara probleme. Ca studii am doar liceul si diploma de BAC. In randul persoanelor apropiate nu pot gasi o solutie, iar strainii (tovarasi, cunostinte) rad sau judeca. M-am gandit ca o varianta buna ar fi sa obtin categoria C+E si atestat si sa plec sofer pe camion (comunitate sau intr-o anumita tara national), este oare o alegere gresita? Pana la 30 de ani vreau sa fac ce ar face orice om normal si anume: sa am o casa a mea, o masina, o relatie, eventual si un copil cu timpul. De cand am terminat liceul am lucrat ca sofer pe duba 3.5 tone si nu ma ajung deloc cu banii. Sunt efectiv in ceata, nu stiu ce sa fac, ce e mai bine, ce e mai sigur... sa raman in Romania? Sa plec in strainatate? Antreprenor (as avea si posibilitatea asta cu niste fonduri imprumutate, dar inseamna datorii...) sau angajat? Ma intereseaza sa dau maximul, tot ce pot, si cred ca treaba asta cu camionul ar fi ok pentru ca imi si place si sunt si salarii mari prin strainatate, gen de la 3000 E in sus la anumite firme. Voi ce parere aveti? Va multumesc!

10 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Si eu am 32 de ani si m-am saturat sa fiu gonit de la un loc de munca la altul, pentru ca n-am decat liceu fara bac.M-am apucat de scoala de soferi. Autobuzu l-am luat, acu o sa incep orele la camion, urmeaza sala cand voi fi programat, si dupa atestatele.Deci se poarte, greu da merge.Capu sus si da-i bataie
2500 ron categoria D
2500 ron categoria C CE
Fara ore evident, orele le platesti separat, si atestatele happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o idee foarte buna sa devii sofer daca iti place acesta meserie.
Castigi bine si fiind tanar iti va fi destul de usor sa aduni niste bani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Străinătate.

| Frank51 a răspuns:

Ai rămas în aceleași colective, având în vedere întrebarea denotă că vrei susținerea pe care nu o primești în viața reală. Este bine că îți dorești o schimbare, dar tot ce văd că emani este frică, nesiguranță, neîncredere.

Încearcă să schimbi complet mediul, dar nu uita că trebuie să te descoperi, dacă nu știi cine ești și ce rol ai, viața va fi tot mai grea.

| Sistemulxxl a răspuns:

Ai ales corect. Mergi sofer pe camion cu 3000 euro/luna.

| Florian80 a răspuns:

Draga andrei...sunt un Andrei din viitor.Te.rog nu face ca mine adica sa ramai in tara si sa ti strice statul viata.Pleaca in strainatate cat esti inca tanar si. poti sa tii faci acolo un viitor sanatos si viabil.Pt mine e prea tarziu acum (am.40 ani).dar pentru tine nu e tarziu sa schimbi ceva.Iti sugerez sa emigrezi in canada si sa.devii acolo.sofer de.tir.Te.asigur ca merita (am coleg care a facut asa fara regrete). Paraseste tara asta de rahat cat inca mai poti si nu o sa ai regrete mai tarziu.vei vedea.

| Jonathan1900 a răspuns:

Vad ca toti compatriotii mei recomanda strainatatea. Inainte sa pleci in strainatate ia aminte la faptul ca vei fi un strain acolo. chiar si ca medic primar, salarul e in medie 80% din salarul normal al unui cetatean din tara respectiva. (Caz concret)
Si nimeni care pleaca in strainatate nu va spune cat de mult munceste acolo sau daca e chiar multumit de viata de acolo. toti vor spune ca e foarte bine, tocmai ca sa nu rada de ei cei ramasi in tara.
Daca nu iti ajung banii inseamna ca ai o problema de gestiune financiara si hotararea prioritatilor.
Eu am ramas in tara si nu regret absolut nimic din deciziile care le-am luat pana acum, daca ar fi sa o iau de la capat, as merge pe aceeasi pasi in viata( am 29 de ani cu familie si recent casa luata cu banii jos, fara imprumuturi sau rate).
Te poti descurca foarte bine si in tara la noi daca deschizi ochii si nu te mai iei dupa cei care rad si te critica.
In primul rand eu am renuntat la "prietenii" care critica sau rad sau judeca sau etc, chiar si cu astfel de rude am renuntat sa mai tin legatura. Am facut asta cu mult timp in urma si m-a ajutat cel mai mult sa ma dezvolt profesional.
Vad ca ai spirit de antreprenor, deci ai sanse sa faci ce ti-ai propus, dar ia-le pe rand si in ordinea importantei logistice, nu poti toate deodata.
Am o solutie pentru tine sa iti incepi chiar si anul acesta o afacere proprie, cu investitie minima in active proprii, fara sa faci nici un imprumut. O poti face in orasul tau sau oriunde in tara. E legala si iti aduce din prima saptamana mari satisfactii financiare. Mai multe detalii nu iti spun aici pentru ca DESCURAJATORII nu merita sa primeasca sub nas informatii valoroase, sa stea in continuare depresivi si nemultumiti pe viata proprie care au facut-o cu mana lor.
Daca esti interesat sa stii mai multe, vorbim in privat

| anonim_4396 explică (pentru Jonathan1900):

Nu ma lasa sa iti scriu, sunt membru junior

| Simpatic a răspuns (pentru Jonathan1900):

Depinde ce ai facut tu de ai o situatie buna, poate esti un afacerist, sau un antreprenor, ori un mic geniu care a vandut o idee si a facut ceva banuti; ei sunt de obicei oameni modesti si cred ca strainatatea e locul asemanator RAI-ului unde exista doar lapte si miere, si se castiga 10.000 de euro/luna usor si esti un fel de rege cu banii acestia...
Ei cred ca 3-4-6k euro pe luna intr-o tara dezvoltata e CEVA, ei bine e nimic, ei se raporteaza doar la Romania, fac o paranteza cu 1000 de euro pe luna intr-o tara africana esti bogat; cand te raportezi la Elevetia, Austria sau indepartatul Singapore vezi ca sumele astea care aici le ia un medic lacom (n.r. in Romania) acolo le ia un sarac happy si astfel romanii mei isi vand sufletul in tot felul de meserii din care stai si locuiesti pe un camion, daca tragi linie te-ai vandut ieftin!
De ce romanii mei nu au o situatie buna precum austriecii sau cei din belgia? cu ce a gresit tara mea? de are de 34 de ani numai nenorociti in politica? nenorociti care trag sfori pentru interesul lor si al curvelor lor?
Si de ce romanii mei nu-i alunga pe meltenii si nemernicii astia din politica cu pietre? De ce nu desfiintam politicul actual si sa re-facem tara de la zero dupa cum dicteaza poporul, caci democratie inseamna puterea poporului...ce utopie am ziswinking
Tara asta e frumoasa si bogata, ei au distrus-o!

| Jonathan1900 a răspuns (pentru Simpatic):

Foarte frumos explicat, sunt perfect de acord cu ce ai evidentiat