| Cristianauto a întrebat:

Buna ziua as fi interesat cate grile sunt la facultatea de medicina din constanta specializarea farmacie, cate sunt din chime cate sunt din biologie (de exemplu la Timisoara sunt 1015 din botanica -ma refer intrebar) va rog mult

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Programe de studii universitare de licenţă

PROGRAMUL DE STUDII FARMACIE

1.1. Concursul de Admitere la Specializarea Farmacie – durata studiilor – 5 ani, număr ECST – 300, constă dintr-o probă scrisă de verificare a cunoştinţelor pentru candidaţii români şi candidații străini din statele membre ale Uniunii Europene (UE), din statele aparţinând Spaţiului Economic European (SEE) şi din Confederaţia Elveţiană (CE).

Forma de examinare este probă scrisă alcătuită din teste grilă tip complement multiplu cu evaluare ponderată, cu 100 întrebări: 50 întrebări proba de Biologie (clasa a Xl-a) şi 50 întrebări proba de Chimie Organică (clasele a X-a şi a Xl-a)." - SURSA :
http://admitere.univ-ovidius.ro/......-farmacie/

Vezi şi linkul :
http://storagebox.univ-ovidius.ro/......public.php

Toate cele bune.