| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa merg la facultatea de medicina farmacie are importanta daca dau bacul la biologie sau chime organica sau anorganica.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU contează din ce dai BAC-ul, important este să înveţi şi să promovezi examenul de admitere happy

Oricum, dacă vrei să faci Medicina, atunci este preferabil să faci un liceu cu specializare de "Ştiinţe ale Naturii"winking
Şi, evident, acolo este preferabil să alegi Biologia sau Chimia la a 3-a probă de BAC!

Toate cele bune.

| Paula_Adina_1999 a răspuns (pentru bursuc001):

Sunt la Stiinte ale naturii doar ca vreau sa stiu daca vreau sa dau la facultatea de medicina farmacie are importanta daca dau la chimie sau biologie bacul, ca si a treia a treia proba?

| bursuc001 a răspuns (pentru Paula_Adina_1999):

Depinde la ce facultate/specializare/localitate vrei să te înscrii!
Depinde şi care va fi Metodologia de admitere când vei da tu admiterea :)

Spre exemplu, în 2010 la UMF Iaşi se făcea admitere în baza mediilor din liceu & BAC :
"Calculul mediei finale pentru fiecare candidat se va efectua astfel:
pentru domeniul Sanatate
- 20% media la examenul de bacalaureat,
- 40% media anilor de liceu,
- 40% media la una din disciplinele de concurs:
Biologie clasa a XI-a (Anatomia si fiziologia omului) sau media multianuala la Chimie pentru Medicina, Medicina Dentara, Moase, Asistenta medicala generala, Laborator clinic, Radiologie si imagistica, Audiologie si protezare auditiva, Nutritie si dietetica, Balneofiziokinetoterapie si recuperare, Tehnica dentara si Asistenta dentara
media multianuala la Chimie pentru Farmacie
Biologie clasa a IX-a (Biologie vegetala/Botanica) sau media multianuala la Chimie pentru Asistenta de farmacie " - SURSA :
http://www.umfiasi.ro/admitere/Pages/default.aspx

Şi acum mai sunt facultăţi/specializări UMF la care se ia în considerare media de la BAC, sau aceasta se utilizează la departajarea candidaţilor...

Vezi alte detalii, spre exemplu, la linkul :
http://medicina.ulbsibiu.ro/ro/admitere.php

http://admitere.univ-ovidius.ro/......-medicina/

http://www.umft.ro/admitere-2015_351

https://www.umftgm.ro/admitere-2015/admitere-2015.html

O zi frumoasă.

4 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

Daca vrei farmacie, mi se pare in regula sa dai bacul la chimie organica, pana la urma e disciplina obligatorie pentru admitere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine e sa dai la biologie si chimie organica. Iti vor fi de folos. Bafta.