| Cristianauto a întrebat:

Buna ziua as fi si eu curios din ce se da admiterea la facultatea de farmacie Ovidius din Constanta >? Va rog explicat, iar eu va voi oferi funda!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Programe de studii universitare de licenţă :

PROGRAMUL DE STUDII FARMACIE :

1.1. Concursul de Admitere la Specializarea Farmacie – durata studiilor – 5 ani, număr ECST – 300, constă dintr-o probă scrisă de verificare a cunoştinţelor pentru candidaţii români şi candidații străini din statele membre ale Uniunii Europene (UE), din statele aparţinând Spaţiului Economic European (SEE) şi din Confederaţia Elveţiană (CE).

Forma de examinare este probă scrisă alcătuită din teste grilă tip complement multiplu cu evaluare ponderată, cu 100 întrebări: 50 întrebări proba de Biologie (clasa a Xl-a) şi 50 întrebări proba de Chimie Organică (clasele a X-a şi a Xl-a)." - SURSA :
http://admitere.univ-ovidius.ro/......-farmacie/

Vezi şi linkul :
http://storagebox.univ-ovidius.ro/......public.php

Toate cele bune.

| Lusfe a răspuns:

Biologie si chimie dar asta probabil ca stii si tu insa trebuie sa iei legatura cu cineva de la secretariatul sau decanatul facultatii respective pentru a afla exact materie din biologie si cea din chimie din care se da examenul pentru ca difera de la an la an