| BiraSorina a întrebat:

Bună ziua! Ce inseamnă: administrator de risc, geomatician, geomorfolog, analist teritorial, hidrogeolog, pedolog?

Răspuns Câştigător
| CiobotaruValentin a răspuns:

Buna.
Administratorul de risc are rolul de a identifica, analiza și evalua riscurile care pot amenința securitatea, reputația, finanțele sau operațiunile organizației din care face parte. Acest profesionist protejează activele companiei și ajută la realizarea obiectivelor strategice ale entității, asigurându-se că entitatea are implementat un plan eficient de management al riscurilor.

Geomaticienii aplica principiul de ingineria informaţiilor spaţiale şi implementează structuri de date relaţionale care implica ştiinţe de măsurare, utilizând geomatica şi acţionarea ca o informaţie spaţială. Inginerii geomaticieni gestionează date despre infrastructri spaţiale locale, regionale, naţionale şi globale.

Geomorfologii încearcă să înțeleagă istoricul și dinamica formelor de relief și să prezică schimbările viitoare prin observații de teren, experimente fizice și modelizare numerică. Primele studii de geomorfologie sunt la baza pedologiei, una dintre cele două ramuri ale științelor solurilor.

Analist teritorial elaborarea de studii asupra elementelor fizico- geografice si stabilirea unui diagnostic teritorial;
– Intocmirea in colaborare cu alti specialisti a planurilor de amenajare a teritoriului;
Identificarea problemelor complexe si analiza informatiilor in scopul dezvoltarii si evaluarii optiunilor sau/si implementarii de solutii;

Hidrogeologul se ocupa cu studierea științelor naturii, stiinca care este dedicată problematicii complexe a apele subterane: originea și formarea, formele de zăcământ, legile de curgere, regimul și resursele apelor subterane, interacțiunea cu rocile, calitatea și condițiile care determină folosirea în diferite scopuri, regularizarea sau eliminarea din terenurile acvifere.

Pedolog se ocupa cu studierea științei geografică studierii, controlării și îmbunătățirii solurilor în mediul lor natural. Pedologia este una din cele două ramuri ale științei solurilor și se ocupă cu pedogeneza, morfologia și clasificarea solurilor.

O zi frumoasa!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Gugăl ne ajută, d-aia a și fost creat

de ex geomorfologul de specialt in așa ceva

https://dexonline.net/definitie-geomorfologie