| EduardGa a întrebat:

Daca este cineva in situatia mea, sau daca are anumite cunostinte despre acest lucru, as vrea sa imi raspunda. Poti sa te angajezi in SUA (Statele Unite ale Americii) ca si asistent medical, daca faci scoala postliceala de 3 ani de asistent medical, aici, in Romania? Pe langa faptul ca acolo trebuie date anumite competente(test de limba, NCLEX-RN-ul, etc.) sau trebuie sa faci acolo scoala de asistenti medicali care e de 4 ani?
Rog sa raspunda doar cei care au habar de acest subiect. Mersi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.In Statele Unite nu se recunoaste diploma de asistent medical obtinuta in Romania.
Trebuie sa faci scoala acolo.
In Europa merge, vezi rasp medulcikai, dar in USA nu.

3 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Din cate stiu eu, nu poti, sunt si care au terminat facultatea de medicina in tara si nu au putut in SUA nici macar asistenti medicali sau chiar infirmieri sa devina.
Trebuie sa verifici la colegiul la care termini in Romania daca diploma e recunoscuta in strainatate si in ce tari, in general cele care sunt recunoscute sunt pentru tarile din Europa (si nu toate diplomele si nici pentru toate tarile).

| asdfqw a răspuns:

Mama mea face aceasta scoala de asistent generalist la vaslui si are cateva cologe care dupa ce vor termina vor pleca in alte tari, deci cred ca poti.
Sper ca te-am ajutat
pa.

| ciprianhotz a răspuns:

Daca vrei sa te angajezi in usa, mergi la mihail kogalniceanu unde este o baza militara americana si acolo au un birou pentru angajari la o firma de paza ceva in genu asta care au misiuni internationale sunt platiti ffff bine dar nu prea stau pe acasa, stiu ca au niste bareme de selectie ff drastice, sa ai bafta