| Catalin320 a întrebat:

Salut, am auzit ca pentru a intra pe smurd ca si asistent medical (paramedic asistent) am nevoie de diploma de 12 clase (liceu), scoala de asistenti medicali (postliceala) si un curs de de formare la Smurd. Este adevarat sau necesita si alte studii?

Răspuns Câştigător
| Mirel4412 a răspuns:

Tot ce ai spus este adevarat, nu iti trebuie alte studii. Daca vrei, poti face scoala de subofiteri care e de 2 ani

| Catalin320 explică (pentru Mirel4412):

Ok, multumesc frumos. An nou fericit!

3 răspunsuri:
| UNkF a răspuns:

Paramedicul SMURD si asistentul sunt doua chestii diferite.
Paramedicul SMURD - are competente de a acorda primul ajutor calificat ceea ce il dobandeste in urma unui curs de cateva luni care se face la scoala de subofiteri sau in alte centre de instruire.
Asistentul - tot asa acorda primul ajutor calificat + medicatia de rigoare in functie de cazuri.
Diferenta majora intre paramedic si asistent e ca paramedicul nu are voie sa faca lucruri mai complexe deoarece nu este in competenta lui, aici ma refer la administrare medicamente oral i.v i.m, intubare traheala etc., in cel mai rau caz poate administra un medicament sublingual (sub limba) pentru scaderea TA.
In mare parte pentru a ajunge asistent pe SMURD cred ca trebuie sa lucrezi in UPU-SMURD din cadrul unui spital si dupa aceea poti face garzi pe SMURD cu medicul, ex: la spitalul Floreasca este UPU-SMURD si au masini sa zic asa "normale" nu transporta pacienti cu ele sunt pentru sprijin avansat.

| Catalin320 explică (pentru UNkF):

Eu vreau ca dupa terminarea liceului sa fac scoala de asistenti medicali si apoi sa fac cursul de paramedic ca mai apoi sa lucrez in acest domeniu