anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Dacă lucrezi ca asistent medical de laborator (clinica de analize medicale)în România, dar vrei sa lucrezi in California tot ca asistent medical de lab (știu ca acolo nu i se spune asistent medical ci Phlebotomist (flebotomist), desigur exista și asistenți medicali dar și acest job ca flebotomist unde iei doar sânge și atat fără alte atribuții de as.med. Stiu ca acolo nu o sa fie recunoscuta Postliceala Sanitara, abia se recunosc diplomele de licență, deci o sa fac acolo un curs de flebotomie. Ce ma interesează pe mine de fapt este dacă vechimea adica faptul ca ai lucrat în România ca asistent (deci ai experienta în flebotomie) dacă este recunoscuta acolo? Sau trebuie sa faci voluntariat acolo ca să poți avea experienta și sa poți sa te angajezi după ce termini acel curs? Am scris mult și nimic scuzelaughing, doar ca încerc sa explic ce întreb de fapt. Poate știe cineva.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te iau de la 0 dar nu din toate punctele de vedere. La un interviu te va intreba. Nu stiu daca e nevoie de experienta dar oricum trebuie sa te gandesti ca primele luni acolo nu o sa fii platit, in timpul cursului si daca faci internship

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Știu ca nu o sa fiu platita. O sa lucrez în alt domeniu, sper sa pot macar part time pe perioada acestui curs. De asta întrebam. speram sau sper sa poată fi recunoscuta experienta pe care o am în România și acolo, sa nu mai fiu nevoita sa fac voluntariat și acolo. Este greu și la noi sa te întreții dintr un salariu minim si sa și studiezi și sa practici voluntariat în același timp darămite în străinătate, fără ceva bănuți deoparte. Totuși iti mulțumesc pentru răspuns.