| sidoiodoi a întrebat:

Buna ziua intrebarea mea este? de ce nu mi sa incheiat cartea de munca? am lucrat la o firma am plecat cu acordul partilor am facut cerere cu preaviz de 15 zile am semnat fisele de plata impreuna cu contabilul a trecut un timp firma a dat faliment sau a lichidato am fost la itm si mi-a spus ca nu am incheiat cartea de munca ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

Ai facut un contract individual de muncă? Daca da, probabil cei de la societatea la care ai lucrat nu l-au înregistrat la ITM. Eşti sigură că ţi-au fost plătite toate impozitele la stat de către această firmă. Tu ai copia după contractul individual de muncă pe care l-ai semnat?
Din ce zici tu pare clar că de fapt nu ţi-au plătit contribuţiile la stat şi nu ai fost angajată cu carte de muncă.

Cel mult verifică daca ţi-au fost plătite contribuţiile, poate cei de la societate doar nu au înregistrat contractul la ITM (deşi parcă nu-mi vine să cred).

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai facut reclamatie la itm te rog sa faci.Sau in instanta.Cu tribunalul grabeste-te ca din iunie vor intra in vacanta judiciara.Pana in septembrie.