Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, din nou. Probabil v-ati obisnuit deja cu prezenta mea si cu intrebarile despre "locurile de munca", cum sa procedez SAMD. Surprizele tin sa apara de la o zi la alta. Bine, acum cateva zile am sesizat ITM-ul despre o "concediere abuziva". Am sezizat in format electronic si in mare parte am explicat ce si cum s-a intamplat, am trimis si copii cu CIM.

Astazi sa primesc un telefon de la ITM si... SURPRIZA! Eu angajat la firma x din ziua de 23 noiembrie urmand sa incep activitatea din 24 Noiembrie. am muncit pana in 6 Ianuarie, pe 7 fiindu-mi adus la cunostiinta ca "m-a dat afara".

Care este surpriza cea mare? Astazi sa imi spuna doamna de la ITM ca CIM a fost incheiat in data de 18 Decembrie cu acordul partilor. Care acord al partilor? Eu nu am semnat nimic. surprizele continua sa apara.

doamna zicea ca merge in control, dar cu condica nu e sigur ca poate dovedi cat am muncit. Cica condica poate sa o faca pierduta daca vrea firma.
Bine, dar cineva a scris incheierea CIM cu acordul partilor in locul meu. mi-a folosit semnatura. Doamna de la ITM a zis ca merge si cere hartia prin care s-a ajuns la aceasta "intelegere" despre care aflu astazi. Hartia cea mai importanta in acest caz.

Intrebarea mea este : Daca doamna de la ITM primeste hartia, eu sustin ca nu am scris si semnat nimic, ITM-ul este cel care cheama firma in judecata si eventual eu ca martor? Sau eu trebuie sa dau firma in judecata pentru fals in inscrisuri?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

ITM nu o sa dea firma in judecata, in caz de nereguli ei pot amenda firma ori sa faca o sesizare la Parchet, daca constata vreo infractiune.
Pentru drepturile tale tu trebuie sa dai firma in judecata.

| neutrino a răspuns:

Tu esti cel care trebuie sa-ti ceri dreptatea in instanta.

| GhettoDac a răspuns:

ITM-ul actioneaza pe partea lui, pentru despagubirile dorite de dumneavoastra (si meritate, pe drept) trebuie sa-i dati in judecata pe parte civila.