| retrerzv1998 a întrebat:

Mai am putin si trebuie sa dau bacul apoi sa mi aleg o facultate. Daca merg la Politehnica-Transporturi pot sa devin inginer mecanic sau ing proiectant? Daca nu, ce facultate as putea urma pentru a deveni ce am specificat mai sus?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

De regula, inginerii mecanici sunt licentiati ai facultatii de inginerie mecanica." Proiectanti" pot fi toti cei care detin titlul profesional de inginer obtinut la oricare dintre facultatile din componenta universitatilor tehnice din Ro.

p.s. Pe nicio diploma de licenta nu scrie "inginer mecanic", "inginer electronist", "inginer constructii", "inginer energetic" etc. etc. Diploma universitara precizeaza titlul profesional obtinut in urma examenului de licenta, respectiv acela de "inginer"!

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Pe diploma scrie inginer mecanic. Dupa absolvire poti lucra in proiectare sau in alt domeniu. Nu exista "inginer proiectant" exista ingineri (cu diferite specializari) care lucreaza in proiectare, in diverse domenii.

| daywalker23 a răspuns:

Te fac direct Director Gereral daca ai si bacul luat rolling on the floor